fallback

Надежди за съживяване на туризма тласнаха европейските борси до 11-седмичен връх

Книжата на англо-германския туристически оператор Tui поскъпнаха с 52% и тласнаха нагоре целия туристически сектор

20:17 | 26.05.20 г.

Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Европейските борси приключиха търговията във вторник с 11-седмичен връх на фона на засилващия се оптимизъм за отваряне на икономиките и потенциална ваксина срещу коронавирус, предава CNBC.

Паневропейският индекс Stoxx 600 прибави 1% към стойността си, а туристическият и развлекателният сектор напреднаха с 6,8%, повеждайки ръстовете. Повечето сектори и големи борси се озоваха на зелена територия.

Лондонският бенчмарк FTSE 100 нарасна с 1,24% до ниво от 6067,76 пункта, след като британският премиер Борис Джонсън съобщи, че Великобритания ще отвори отново хиляди магазини и търговски центрове идния месец. Френският CAC 40 напредна с 1,46% до равнище от 4606,24 пункта. Германският DAX се повиши с 1% и завърши сесията на ниво от 11 504,54 пункта.

Борси

Собственикът на British Airways, IAG, прибави 22,5% към стойността си, а  книжата на нискотарифния авиопревозвач easyJet поскъпнаха с 19%. Германската Lufthansa продължи положителната си серия, след като правителството й предостави спасителна помощ от 9 млрд. евро (9,87 млрд. долара) в понеделник, пише Ройтерс.

Други тежко пострадали сектори като банките в еврозоната постигнаха ръст от 6,5%, отскачайки от рекордното дъно, а застрахователните и автомобилните компании прибавиха по около 3% към стойността си.

Инвеститорите следят и развитията в надпреварата за ваксина срещу COVID-19. Американската биотехнологична компания Novavax съобщи в понеделник, че е започнала първото изпитание върху хора на експерименталната си ваксина срещу коронавирус.

Същевременно американската фармацевтична компания Merck информира, че планира да работи с организацията за научни изследвания IAVI за разработването на потенциална ваксина срещу коронавирус.

Компанията съобщи, че очаква първите резултати за безопасността и имунните реакции през юли. Това се случва след съобщението преди време на Moderna за положително развитие на изпитанията си на ваксина, при които всички 45 участници са имали коронавирус.

Броят на регистрираните случаи на коронавирус в САЩ надхвърлиха 1,6 млн., а починалите нараснаха до над 98 хил., сочат данни от вторник на университета „Джонс Хопкинс“.

На Wall Street основните индекси са нагоре благодарение на надеждите за намиране на ваксина, а S&P 500 преминава прага от 3000 пункта за първи път от 5 март насам.

Stoxx 600 е нараснал с 30% спрямо дъното от средата на март, тъй като надеждите за още политическа подкрепа и по-добрите икономически данни засилват надеждите за по-бързо възстановяване на икономиката от коронавирусната пандемия.

Всички погледи ще бъдат насочени към плана за възстановяване, който Европейската комисия ще обяви в сряда, за да се прецени напредъкът по френско-германското предложение за възстановителен фонд на основата на грантове на стойност 500 млрд. евро.

Англо-германският туристически оператор Tui тласна сектора нагоре, след като книжата му поскъпнаха с 52%. Това се случи след съобщения, че Испания и Германия ще смекчат ограниченията за пътувания.

Цената на акциите на холандската биофармацевтична компания ArgenX се повиши с 30% след положителните резултати от клинични изпитания на ново лекарство за невро-мускулно заболяване. Книжата на британската компания за търговия на дребно SSP Group прибавиха около 26% към стойността си.

Цената на акциите на френските автомобилни производители Renault и Peugeot скочи със съответно 6,6% и 5,8%, след като френският президент Еманюел Макрон обяви, че мерките в подкрепа на автомобилната индустрия в страната са на стойност над 8 млрд. евро (8,8 млрд. долара).

Макрон заяви, че автономните и електрическите автомобили ще бъдат ключова част от сектора след коронавирусната криза.

На дъното на европейския бенчмарк италианската биотехнологична компания Diasorin отписа близо 6% от стойността си, след като Jefferies понижи рейтинга на книжата й на underperform.

Цената на акциите на Sanofi намаля с 1,3% в унисон със загубите на по-широкия сектор на здравеопазването, въпреки че френската фармацевтична компания трябва да получи 13 млрд. долара от продажбата на по-голямата част от дела си от 20,6% в американския си партньор Regeneron.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:03 | 06.09.22 г.
fallback