fallback

ЕК може да заведе процедура срещу Германия заради решението на съда за ЕЦБ

ЕС е общност от ценности и закон, които ЕК ще поддържа и защитава по всяко време, твърди Урсула фон дер Лайен

12:49 | 10.05.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обмисля завеждане на процедура за нарушение срещу Германия заради неотдавнашното решение на Конституционния съд за политиките на Европейската централна банка. Това става ясно от писмо на Фон дер Лайен до евродепутата от Зелените Свен Гиголд, с което разполага DPA.

Федералният конституционен съд възрази през тази седмица срещу закупуването на държавни облигации на ЕЦБ, като за първи път се противопостави на решение на Европейския съд. Поради това Гиголд поиска ЕК започне производство за нарушение.

Фон дер Лайен подчертава, че в момента съдебното решение от Германия се анализира подробно. „Въз основа на тези знания ние проучваме възможните следващи стъпки до производството за нарушение“, пише ръководителят на комисията до Гиголд.

Решението на Конституционния съд повдигна редица въпроси, които докосват ядрото на европейския суверенитет, се казва в писмото. Паричната политика на ЕС е изключителна отговорност. Правото на ЕС има предимство пред националното законодателство и решенията на Съда на ЕО са задължителни за всички национални съдилища, пояснява председателят на ЕК.

„Последната дума за правото на ЕС винаги има Съдът на Европейската общност в Люксембург“, пише Фон дер Лайен. „Аз гледам на това много сериозно“.

ЕС е общност от ценности и закон, които Европейската комисия ще поддържа и защитава по всяко време, заключава още германката.

Едва преди дни бившият германски министър на финансите и сегашен председател на Бундестага Волфганг Шойбле (Християндемократически съюз - ХДС) видя опасност за съществуването на еврото след решението на Федералния конституционен съд за покупките на облигации от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ). 

„Възможно е съществуването на еврото сега да бъде поставено под въпрос в други държави членки на ЕС - защото всеки национален конституционен съд може да преценява и решава сам за себе си“, заяви Шойбле пред редакционната мрежа Deutschland (RND/Freitag). „Никой не се радва на тази ситуация“, призна той.

P { margin-bottom: 0.08in }

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:48 | 09.09.22 г.
fallback