България е в топ пет на най-независимите енергийно държави в Европейския съюз (ЕС) към 2018 г., показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
Енергийната зависимост е показател, който указва дела на енергията, необходима на икономиката, който трябва да се внесе. Изчислява се, като нетният внос на енергия (износ минус внос) се раздели на брутното потребление на енергия, включително и на горива, и се умножи по 100, за да се получи процентно изражение.
Енергийната зависимост на страната ни се понижава за периода 2000-2018 г. – от почти 50% до малко над 45%.
Средно за ЕС енергийната зависимост е 58%, т.е. повече от половината от консумираната от блока енергия се внася. Енергийната зависимост на ЕС се увеличава леко в сравнение с 2000 г., показват данните.
Най-енергийно зависимата страна в ЕС е Малта. През 2000 г. страната е внасяла 100% от консумираната енергия, а към 2018 г. енергийната зависимост на островната държава е малко под 100%.
На второ и трето място са съответно Люксембург и Кипър с подобни стойности на енергийна зависимост. Следват Белгия, Литва, Италия и Португалия.
Графика: Евростат
Над 80% от вноса на енергия в Кипър е петрол, както и в Малта, Гърция, Швеция и Румъния. Над една трета от вноса на енергия в Унгария, Австрия и Италия е на природен газ. В Словакия и Полша около една пета от вноса на енергия са твърди изкопаеми горива.
Най-енергийно независимата държава в ЕС към 2018 г. е Естония, при която и понижението на този показател е най-драстично – от над 30% до само 1%.
Втора е Дания, при която обаче се наблюдава драстичен ръст на енергийната зависимост за периода. През 2000 г. Дания е била единственият нетен износител на енергия в ЕС с енергийна зависимост от почти -40%. Към 2018 г. стойността на показателя вече достига почти 25%.
Другите страни в топ пет на най-енергийно независимите държави в ЕС са Румъния и Швеция.