fallback

Урсула фон дер Лайен: България е пример, че солидарността все още е в сърцето на ЕС

Предложихме гъвкави бюджетни правила на страните членки, за да влеят пари в здравните системи и икономики, съобщи председателят на ЕK

20:38 | 07.04.20 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Има вълнуващи примери за мобилизация в България. Чух за стартъп за бебешки дрехи и спални чували, който е бил сред първите, започнали да произвеждат маски и който е започнал да ги раздава на полицаи и на болничен персонал. Също и че служители в бургаската опера използват собствен материал, за да шият маски, които после даряват. Тези примери за доброволческата дейност даде председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в ексклузивно интервю за БНР. 

В него тя заявява, че пандемията на коронавируса все още е в критичен етап, въпреки добрите новини, които се чуват през последните дни.

„Разбира се, никога няма да забравим, че България изпрати защитно облекло на Австрия. Всичко това са знаци, че ситуацията наистина е тежка, но солидарността все още е в сърцето на Европейския съюз“, коментира Урсула фон дер Лайен.

Тя съобщи, че се създава стратегически резерв на Европейската комисия за медицинското оборудване RescEU, който е част от  механизма за гражданска защита. От него ще се възползват онези, които имат най-голяма необходимост.

„Първо за него поръчахме дихателни апарати. В момента те са в процес на производство и след това ще бъдат изпратени на страните, които се нуждаят най-спешно от тях. Но ние направихме и много повече - започнахме четири съвместни обществени поръчки заедно със страните членки, защото заедно сме по-силни, отколкото всяка страна сама за себе си. Това включва маски, дихателни апарати, тестове. България участва в тези поръчки и оборудването ще бъде доставено скоро в болниците, които имат нужда от него“, посочи председателят на ЕК.

Нов план „Маршал“, но на ЕС

Урсула фон дер Лайен каза още, че, за да се осъществи идеята за нов план „Маршал“, изготвен изцяло от ЕС, е необходима много силна финансова рамка за следващите седем години.

„Всички сме съгласни, че ни е необходимо огромно финансиране в нашите икономики, така че те да могат да направят отскок, което ще е и най-добрата инвестиция в нашето бъдеще. Смятам, че, ако имаме подкрепата на силна финансова рамка за следващите седем години, ние на ниво Комисия ще можем да мобилизираме средства, които после солидно да инвестираме в икономиките, които пък толкова ще се нуждаят от този рестарт", посочи Фон дер Лайен. „Според мен, изначално идеята за план „Маршал“ е правилна, защото тя казва: „Страните заедно“, посочи тя.

Председателят на ЕК е на мнение, че трябва да се спазва принципът на общия европейски пазар на равноправна основа, защото, ако той е силен, икономиките на страните членки ще са силни.

„За тази цел разчитам на европейските власти да инвестират в страните членки чрез европейския бюджет, като се мобилизира мощта на този бюджет, който съществува точно заради това“, препоръча Урсула фон дер Лайен и напомни, че добрата му страна е в това, че всяка държава от ЕС го познава. „Има много прозрачност, всички знаят правилата, той е създаден за конвергенция и кохезия, както и за да инвестираме заедно и стратегически в нашето бъдеще“.

Рестарт на икономиките

Председателят на ЕК съобщи, че предстои да се вземат решения за помощ с коронаоблигации.

„Смятам, че всички споделяме един и същ анализ на диагнозата, която ни е поставена, както и че са ни необходими бързи и ефективни решения, които се базират на консенсус. И за нас в Комисията е важно да поставим точно такива решения на масата, като например да дадем възможност за максимална гъвкавост при правилата за държавна помощ, така че страните членки да помогнат веднага на малките и средни предприятия. Те няма да оцелеят без подкрепа“, посочи Урсула фон дел Лайен.

Тя отбеляза, че ЕК е дала „пълна гъвкавост на бюджетните правила“, което дава възможност на страните членки да влеят пари в здравните системи и икономиките.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:20 | 14.09.22 г.
fallback