Унгарският премиер Виктор Орбан търси подкрепата на консерваторите, за да остане в рамките на основния десноцентристки блок в Европа въпреки опасенията относно приетите от Орбан извънредни правомощия да управлява страната чрез укази, пише Euractiv.
Парламентът на Унгария одобри в понеделник (30 март) правото на Орбан да "прескача" институцията за вземането на всички важни решения. Конституционният съд, в който Орбан има доверени лица, ще бъде основният орган, който ще може да преразглежда тези решения.
Премиерът твърди, че се нуждае от по-голям авторитет в борбата с пандемията от коронавирус, но противниците му го обвиняват, че използва кризата като претекст да концентрира повече власт в ръцете си.
Брюксел изрази загриженост по темата и обеща да следи развитието на събитията, докато Европейската народна партия (ЕНП) получава все повече призиви да изхвърли управляващата политическа сила на Орбан ФИДЕС от редиците си.
Членовете на Европейския съюз (ЕС), включително Франция и Германия, предупредиха в сряда, че мерките, предприети за борба с пандемията, не трябва да нарушават основните права, въпреки че не визират конкретно Унгария.
В съвместно изявление 13 страни членки на блока споделят, че са „силно загрижени за риска от нарушаване на принципите на правовата държава, демокрацията и основните права, произтичащи от приемането на някои спешни мерки“.
Въпросните страни са Белгия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Испания и Швеция.
Орбан се свърза с водещи фигури от ЕНП, както и с влиятелния ръководител на германския Християндемократически съюз (ХДС), Анегрет Крамп-Каренбауер, апелирайки за подкрепа, заявиха партийните фигури.
Против него е председателят на ЕНП и бивш полски премиер Доналд Туск, който призовава асоциираните партии в страните членки на ЕС да преразгледат подкрепата си за ФИДЕС.
„Доналд Туск изглежда възприема реториката на европейските либерали и леви, изразявайки неоснователни опасения относно демократичния ангажимент на някои от нашите партии“, споделя Орбан в писмо до Крамп-Каренбауер.
„Тези, които не са в състояние да помогнат, трябва поне да се въздържат да възпрепятстват усилията на другите“, оплака се той. „Това не е игра. Животът на нашите граждани е застрашен във всяка държава членка“, добавя Орбан.
Правомощия с голям обхват
ХДС не коментира писмото, в което Орбан призовава Крамп-Каренбауер да го подкрепи срещу Туск.
Но Туск издаде свое писмо до ръководителите на членуващите в ЕНП партии.
Той споделя, че мнозина смятат спешните мерки на Унгария за „непропорционални и неадекватни“ и освен това са въведени за неопределен период от време.
„Много от вас, дори и да критикувате предишните решения на премиера Орбан, не се съгласихте да експулсираме ФИДЕС от политическото ни семейство“, коментира Туск, като се позова на победата на Орбан в подобен спор от миналата година.
„Днес имаме, разбира се, много по-важни неща в съзнанията ни, нашият основен приоритет е борбата срещу пандемията. Но скоро ще дойде времето, когато отново ще трябва да преразгледате позициите си“, подчертава Туск.
В понеделник унгарският парламент, доминиран от ФИДЕС, гласува да предостави на Орбан широки правомощия да управлява с указ за неопределено време, докато правителството не обяви прекратяване на настоящото извънредно положение заради вируса.
„Морално неприемливо“
Проектът на законопроекта за предоставяне на допълнителни правомощия на унгарския премиер, внесен в парламента във вторник, се стреми да премахне правомощията на общините да вземат местни решения относно действията срещу пандемията.
ФИДЕС беше временно блокирана да взима решения в рамките на ЕНП поради предходни действия, които бяха възприети като „застрашаващи европейските ценности“, но гласовете ѝ все още са полезни за десните в Европейския парламент.
„Използването на пандемията за изграждане на „състояние на постоянно извънредно положение“ е политически опасно и морално неприемливо“, написа в Twitter Туск.
Туск, който е бивш председател на Европейския съвет, вече се е опитвал да изведе унгарския контингент от основната десница на ЕС, но решението все пак зависи от всички партии, влизащи в състава на ЕНП.