Испания затяга още повече ограниченията си за излизане, предава DPA.
От понеделник нататък всички испанци, които не изпълняват жизненоважни за страната дейности, трябва да останат у дома.
"В този момент, когато наближаваме гребена на вълната, е време да засилим борбата", казв премиерът на иберийската страна Педро Санчес в събота вечер. „Следователно ще одобря една изключителна мярка тази неделя на извънредно заседание на кабинета, че всички несъществени работници трябва да останат вкъщи от понеделник, 30 март до 9 април".
Заплатите обаче трябва да продължат да се изплащат от 30 март до 9 април. Тази задължителна отпуска по-късно следва да бъде отработена. Кабинетът ще вземе подходящото решение в неделя.
За трета поредна събота Педро Санчес говори пред нацията от двореца "Ла Монклоа" в Мадрид, откакто бе наложено извънредното положение и настоя, че новите мерки са от решаващо значение за избягване на икономическа катастрофа. „Идеята е някой, който работи на строителна площадка, от 30 март да не го прави, а вместо това ще получи платен отпуск. Това е съществена и необходима мярка и алтернатива на пълното задържане (lock down), за която експертите ни посъветваха, че ще причини сериозна финансова вреда".
Само преди няколко дни испанското правителство отхвърли тази драстична мярка в италиански стил, аргументирайки се, че това ще затрудни рестартирането на икономиката.
Но в Испания броят на заразените с новия коронавирус и смъртните случаи продължават да нарастват и достигнаха нов връх в събота. Министерството на здравеопазването заяви, че 832 души са починали през последните 24 часа. До момента са регистрирани общо 5690 смъртни случая и повече от 72 000 заразени.
Повече от половината от заразените се лекуват в болници, 4575 от тях в отделения за интензивно лечение, които са достигнали границите на капацитета си.
Почти 10 000 медицински сестри и лекари са заразени. „Вирусът тества европейския проект. Европа не трябва да се проваля “, каза още Санчес.
Едва преди два дни Испания удължи карантината си заради коронавируса най-малко до 12 април. Страната, която е най-пострадалата от заразата в Европа след Италия, поведе „истинска война“ за осигуряването на медицински консумативи от нажежения китайски пазар, който според официални представители гъмжи от измами и спекулативни сделки.
Броят на починалите в Испания все още е доста под равнището в Италия от 7503 души, но напоследък расте по-бързо и се е увеличил десетократно, откакто Испания обяви извънредно положение на 14 март.
Правителството вярва, че намаляването на ежедневната мобилност ще доведе до по-голям спад на заразяването, което ще облекчи натиска върху здравната система. Испанският премиер призна, че е имало моменти, когато се е чувствал напълно безпомощен пред кризата, но е убеден, че краткосрочната болка означава дългосрочна печалба.
"Още един ден е един ден по-малко. Още един ден до победата и един по-малко, докато можем да се прегърнем. Това са много тежки дни, но те са решаващи, после ще имаме цял живот да си спомним, че в трудни времена Испания беше обединена ," каза още премиерът.
Педро Санчес също така изтъкна, че пандемията Covid-19 не е започнала в Европа, но европейците плащат цената. „Европа не е създала този вирус, но е строго наказана и сега е епицентърът на коронавируса и затова Европейският съюз трябва да се справи с тези обстоятелства, той не може и не трябва да се проваля. Нуждаем се от доказателство за неговата ангажираност “, каза той. „Европа е бавна, но сигурна и призоваваме за мерки за улесняване на достъпа до здравно оборудване; обща киберсигурност и средства за репатриране на испанските граждани".
Бързото разпространение на вируса тества до границите системата за здравеопазване в цяла Европа. Мадрид създаде временна болница в основния конферентен център на испанската столица и използва ледена пързалка като временна морга.
В Мадрид, който е най-тежко засегнатата област в страната, катафалки продължават да пристигат на ледена пързалка в града, която беше превърната в импровизирана морга, след като властите съобщиха, че ресурсите на съществуващите са изчерпани.
Старческите домове, чиито възрастни обитатели са силно уязвими към заболяването, са пострадали особено тежко. Анализ на радио мрежата Cadena Ser установи, че най-малко 397 обитатели на такива домове са починали от коронавирус, близо 10% от последните смъртни случаи в страната.
Кармен Флорес, ръководител на групата за защита на правата на пациентите „Защитник на пациента“, заяви, че броят „изглежда точен“ и призова здравното министерство да обяви свои данни. „Възрастните хора са изоставени по удивителен начин“, каза тя. В Обединеното кралство, където премиерът Борис Джонсън се зарази с вируса, лондонският конгресен център Excel ще бъде преобразуван в болница и са предвидени нови центрове за лечение за Бирмингам и Манчестър.
По света
Във Франция през последните 24 часа от новия коронавирус са починали 319 души, с което общият им брой става 2314 от началото на пандемията, съобщи правителството в сайта си, предаде Ройтерс.
Потвърдените случаи на заразяване в страната са 37 575 души. 17 620 пациенти са в болница (покачване от 1888 души за денонощие), а 4273 души са в реанимация, което е покачване от 486 души за последното денонощие. Обявеният брой на починалите касае само пациентите, които са починали в болница. Въведената на 17 март карантина във Франция неотдавна бе удължена до 15 април.
Франция е поръчала над един милиард медицински маски, най-вече от Китай, обяви здравният министър Оливие Веран. Между Франция и Китай е създаден въздушен мост за улесняване на доставките на маски. Веран напомни, че Франция се нуждае от 40 милиона маски на седмица. Страната произвежда по 8 милиона маски седмично и в момента има запаси за три седмици.
1704 нови случая са били регистрирани в Турция през последните 24 часа, с което общият брой на заразените достига до 7402, съобщи министърът на здравеопазването на Турция Фахреттин Коджа в Twitter, предаде Анадолската агенция. През последното денонощие в страната от коронавируса са починали 16 души. От началото на епидемията смъртните случаи са 108. Досега са оздравели 70 пациенти, а 445 се намират в интензивните отделения.
Броят на починалите от коронавируса в Италия надхвърли 10 000 души. През последните 24 часа са починали 889 души, с което общият им брой става 10 023. Италия е на първо място в света по жертви на пандемията от коронавируса. Общият брой на заразените е 92 472, души, като степента на заразяване бавно спада: +8,3 процента в четвъртък, +7,4 процента в петък и +6,9 процента днес.
Италия затегна днес изискванията за влизане. Според съобщение, публикувано в събота от Министерството на транспорта, всеки, който пристига по въздух, море или суша, трябва да посочи освен всичко друго точната причина за пътуването си, местоположението и телефонния си номер. Пътуващите също трябва да кажат как ще стигнат до местоназначението си в Италия.
В Гърция през последното денонощие са регистрирани 95 нови случая на коронавирус, с което общият брой на установените случаи стана 1061, съобщи телевизия Sky, като цитира редовния брифинг на говорителя на министерството на здравеопазването Сотирис Циодрас. Смъртните случаи в Гърция до момента са 32. Общо досега са извършени 14 363 диагностични теста.
Русия изцяло затваря границите си от понеделник, за да ограничи разпространението на коронавируса, съобщи руското правителство, цитирано от ТАСС. Съгласно наредба на правителството Русия "временно ще ограничи движението през пътните, железопътните, пешеходните, речните и смесените пропускателни пунктове на държавната си граница, както и през сухопътния участък на руско-беларуската държавна граница". Изключение ще се прави за руски граждани, които са дипломати, служители на дипломатически представителства, и консулства на Русия, официални представители на Русия в международни организации, длъжностни лица от постоянния комитет на Съюзната държава на Русия и Беларус, както и за членове на семействата им. Лицата, за които се прави изключение, ще се подлагат на съответните мерки за санитарно-карантинен контрол на влизане на територията на Русия.
Близо 10 000 души в Нидерландия вече са заразени с коронавирус, след като за последното денонощие бяха потвърдени 1159 нови случая. Починали са още 93 души, с което общият брой на жертвите става 639. Това съобщи днес Националният институт за здравеопазване, цитиран от Ройтерс. И двата темпа на нарастване са по-ниски спрямо предходния ден.
"Ако тази тенденция продължи, след няколко дни ще бъде възможно да направим заключение дали взетите мерки (за социално дистанциране) работят", отбелязват от института. Точният брой на заразените в страната към момента 9762.
Първият случай на коронавирус в Нидерландия бе обявен на 27 февруари, а първият смъртен случай - на 6 март, припомня ТАСС.
Броят на починалите от Covid-19 във Великобритания нарасна с 260 през последното денонощие и достигна 1019, съобщи Ройтерс, като се позовава на здравните власти. Потвърдените случаи на коронавирус скочиха от вчера до днес от 14 543 на 17 089.
Броят на жертвите на коронавируса в Швейцария достигна 235, след като през последното денонощие са починали 38 души, съобщиха здравните власти, цитирани от Ройтерс. От вчера броят на потвърдените случаи на заразяване нарасна с 1052 и достигна 13 213. Първият случай на коронавирус в Швейцария беше регистриран на 25 февруари.