fallback

Борбата с коронавируса - чрез потискане или смекчаване?

За да се избегне бедствие, солидарността между държавите трябва да е толкова силна, колкото и тази вътре в тях

09:15 | 29.03.20 г. 12
Автор - снимка
Създател

Коронавирусът се стреми само да се репликира. Ние се опитваме да спрем това възпроизвеждане. За разлика от вируса обаче хората правят избор. Тази пандемия ще отиде в историята. Начинът, по който преминава, ще оформи света след нея. Това е първата подобна пандемия от век и се стоварва върху свят, който - за разлика от 1918 г., когато е ударил испанскиият грип - е в мир и се радва на безпрецедентно богатство. Трябва да успеем да управляваме добре пандемията. Ако не го направим, това ще бъде повратна точка към по-лошо, пише Мартин Уулф за Financial Times. 

Вземането на правилни решения изисква да разбираме опциите и техните морални последици. Сега се сблъскваме с два основни вида избор: вътре в нашите страни и зад граница, посочва той.

В страните с високи доходи най-големият избор е колко агресивно да се спре разпространението на вируса. Ние обаче трябва да решим кой ще плати цената на този избор и как.

Някои продължават да твърдят, че е погрешно да се вкарва икономиката в депресия, за да се потиска предаването на вируса. Това щяло да доведе до ненужни сътресения. Ако вместо това вирусът се остави да се разпространява сравнително свободно, можем да постигнем „стаден имунитет“, да задържим икономиката и все пак да насочим ресурсите си към уязвимите.

Не е ясно обаче дали икономиката ще се справи по-добре при тази политика на относително „смекчаване“ в стил свободен пазар, отколкото при такава на решително „потискане“. Далеч преди наложените от правителствата блокажи много хора спряха да пътуват или да ходят в ресторанти, кина и магазини. Решителните действия за потискане на вируса и последващите мерки за тестване и проследяване на новите инфекции могат да прекратят неизбежния икономически спад дори по-рано, отколкото иначе.

Това, което изглежда съвсем сигурно, е, че глобалната здравна система би се справила много по-добре при потискане, отколкото при смекчаване. При смекчаването, твърди екипът за реагиране на Covid-19 към Imperial College, здравните системи на Великобритания и САЩ ще бъдат претоварени: голям брой от предимно възрастни хора ще бъдат оставени да умрат без да се положат грижи за тях. Вероятно за да предотврати това, китайското правителство се опита да ограничи толкова агресивно вируса в провинция Хубей. Може ли здравно бедствие, което е недопустимо в Китай, да бъде приемливо в Обединеното кралство или САЩ?

Критиците обаче също имат право: ще бъде невъзможно да затворим големи части от нашите икономики за много дълго време. Ако се опита потискането, то трябва да успее бързо и възобновяването на вируса да бъде задушено. Междувременно централните банки и правителствата трябва да се стремят да запазят възможно най-голяма част от икономиката работеща, да запазят колкото се може повече производствен капацитет незасегнат и да гарантират, че хората, преди всичко уязвимите, са щедро защитени по всеки начин, който държавата прецени за практичен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:44 | 13.09.22 г.
fallback