fallback

Зеленият напън на европейските петролни и газови компании

Европейските енергийни гиганти се ангажираха да свият количествата на въглеродните емисии от своята дейност, но това няма да стане без компенсации

21:25 | 02.03.20 г. 5

Най-големите европейски петролни и газови компании, които представляват приблизително 7% от глобалното потребление на суров петрол, се ангажираха с цели за намаляване на емисиите на парникови газове, които варират по отношение на обхвата, сроковете и детайлите, пише Ройтерс. Тези разминавания затрудняват инвеститорите да сравнят евентуалното въздействие върху борбата с изменението на климата и петролните пазари.

Британският енергиен гигант BP реши да свие количеството на емисиите от собствените си барели, от излизането на петрола от кладенците до изгарянето на горивото в автомобилите. Тези емисии възлизат на около 415 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид годишно.

От BP казват, че ще намалят тези количества, приблизително същото количество като годишните емисии на Великобритания, до нула до 2050 г.

1

Целта за нулеви емисии не обхваща обаче суровия петрол и рафинираните продукти, с които BP търгува, а такива, които първоначално са изведени от земята от други производители, количество, което събрано излиза много повече от производството на BP. Компанията посочва, че има за цел да намали наполовина плътността на въглерода в цялата енергия, която търгува до 2050 г.

Холандско-британската Royal Dutch Shell, също се ангажира да намали наполовина въглеродния интензитет на продуктите, които търгува, до 2050 г. Базираната на интензитета цел позволява абсолютните емисии да нарастват, ако продаваните обеми се увеличат.

Equinor също реши да предприеме мерки за намаляване на интензивността на енергийните продукти, които произвежда и продава, до 2050 г., но методологията на компанията се основава на нейното производство на петрол и газ, а не на всяка капка гориво, което продава.

Обратно, италианската Eni пое ангажимент да намали абсолютните си емисии от всички продукти, които продава, с 80%, и заяви, че нейната продукция ще започне да се свива от 2025 г.

Всички тези цели зависят поне отчасти от компенсациите, чиято наличност е ограничена и от технологиите за улавяне и съхранение на въглерод.

Все пак климатичните амбиции на европейските петролни и газови производители са много по-смели от тези на американските им колеги ExxonMobil, Chevron и ConocoPhillips.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:45 | 13.09.22 г.
fallback