fallback

Америка на Тръмп заплашва ядрения мир

Враждебността към мултилатерализма означава, че силите, които ограничаваха разпространението на ядрените оръжия отслабват

12:30 | 29.03.20 г.
Автор - снимка
Създател

Тази година се навършват 75 години от бомбардировките над Хирошима и Нагасаки. Минаха и 50 години от подписването на Договора за неразпространение на ядреното оръжие, създаден да спре разпространението на най-смъртоносното оръжие, което човечеството е измислило. Годишнините досега може би са били момент за утеха, че ужасът от август 1945 г. никога не се повтори. Стълбовете на ядрената сдържаност обаче се рушат. Насочваме се към ера на атомни оръжия за всички, пише Филип Стивънс за Financial Times.

Избледняването на спомените доведе до опасния ефект от това ядрената заплаха да изглежда почти фантастична. Забравете оръжията за масово унищожение - бъдещето на конфликтите се крие в оръжия за масови сътресения от областта на киберпространството и изкуствения интелект. Пактовете за контрол над оръжията принадлежат на шкафовете с паяжини от Студената война. 

Доналд Тръмп казва, че САЩ никога няма да разрешат на Иран да придобие ядрена бомба. Американският президент заплашва режима в Техеран, но администрацията му руши международната архитектура, запазила ядрения мир. Отказът на Вашингтон от сделката за спиране на ядрената програма на Иран - т.нар. JCPOA, беше последван от оттеглянето му от Договора за ядрените сили с междинен обсег на действие, който в продължение на три десетилетия възпираше САЩ и Русия от разполагане на ракети с къс и среден обсег. Новият Договор за стратегическо намаляване на оръжията, ограничаващ стратегическите ядрени сили, изтича през 2021 г. Тръмп уведоми руския президент Владимир Путин, че няма интерес да го замести с друг.

През 1963 г. президентът на САЩ Джон Кенеди прогнозира, че в рамките на около десетилетие близо 30 държави може да разполагат с ядрени оръжия в сравнение със само 5 по това време (САЩ, СССР, Китай, Великобритания и Франция), които имаха или бяха близо до придобиването на капацитет за използването им. В неговия списък бяха включени съюзници, както и противници - Япония, Швеция и Западна Германия, както и Източна Германия, Полша и Чехословакия. Сега вече има девет ядрени държави - първоначалните пет плюс Израел, Индия, Пакистан и Северна Корея.

Месеци преди убийството на Кенеди той постигна съгласие със съветския лидер Никита Хрушчов за договор за частична забрана на ядрените опити. Спирането на ядреното разпространение и по-късно постигането на съгласие с Москва за ограничаване производството и разполагането на ядрени ракети и бомби оттогава са в основата на американската отбранителна стратегия.

Договорът за неразпространение на ядрените оръжия от 1970 г. бе последван от Договор срещу балистичните ракети, а след това и от Договор за ограничаване на стратегическото въоръжение (SALT). Последният по-късно се превърна в Start – налагащ съкращения, а не ограничения, на броя на оръжията. До средата на 90-те години първоначалната сделка на Кенеди с Хрушчов се превърна в Договор за цялостна забрана на ядрените изпитания, който сега е подписан от повече от 180 държави.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:19 | 12.09.22 г.
fallback