fallback

МАЕ: Германия се нуждае от повече втечнен газ за енергийния си преход

Европа и САЩ са лидери по отношение на понижението на въглеродните емисии за 2019 г. в глобален план, посочват от агенцията

18:34 | 21.02.20 г. 9

Международната агенция по енергетиката (МАЕ) даде висока оценка на стремежа на Германия за увеличаване на дела на соларната и вятърната енергия, като в същото време призова страната да увеличи вноса на втечнен природен газ (LNG), за да успее да постигне целта си от 65% възобновяема енергия до 2030 г., съобщава Euractiv.

Германският министър на икономиката Петер Алтмайер, представител на Християндемократическия съюз (ХДС), получи похвала от директора на МАЕ Фатих Бирол, когато агенцията представи своя доклад за Германия в сряда (19 февруари).

Германия би могла да послужи като „пример за други страни“ в енергийния преход, каза Бирол в Берлин, докато представяше доклада на МАЕ, първия за Германия от 2013 г. насам

В речта си Бирол позиционира Германия в глобален контекст. Според доклада онези, които са се представили най-добре по отношение на свиването на количествата въглеродни емисии през миналата година, са били ЕС и САЩ.

В Европа Германия бележи „забележително намаление“ на емисиите с 8% в сравнение с предходната година, „най-големия спад от 50-те години на миналия век“, подчертава Бирол.

Според него германското енергийно потребление остава стабилно през последните няколко години, докато икономическото производство нараства с 12%, тренд, който вероятно се дължи на подобренията при енергийната ефективност. 

„Това показва, че намаляването на енергията може да се извърши и в напреднали икономически области“, добави Бирол.

Въпреки това Германия все пак пропуска своите цели за намаляване на емисиите за 2020 г. Според мозъчния тръст Agora Energiewende Германия е ограничила количествата въглероден диоксид с около 35% в края на миналата година в сравнение с 1990 г. Това е под целта на страната за редуциране с 40%.

Разширяване на мрежата - „приоритет номер едно“

МАЕ оценява ръста на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в Германия като "много добър", като се има предвид, че сега техният дял представлява 38% от германското потребление на електроенергия.

Това означава, че целта от 35% за 2020 г. вече е надвишена, посочи от своя страна Алтмайер. Освен това се очакват нови рекордни стойности за разрастването на зелената електроенергия, чиято цена се очаква да намалее още през следващите няколко години.

В своя пакет за защита на климата, представен през септември, германското правителство се съгласи да въведе национална схема за търговия с емисии за отопление с петрол, природен газ, дизел и бензин от 2021 г. Част от приходите ще бъдат използвани за намаляване на таксата в рамките на Закона за възобновяема енергия.

Въпреки че използването на ВЕИ нараства, германската вятърна индустрия - и по-специално оншорните мощности, се намира в дълбока криза.

Субсидиите, предоставяни чрез закона за ВЕИ, от които се възползват много оператори на вятърни турбини, ще изтекат тази година на фона на недостига на нови одобрения на проекти и бариерите пред изграждането на нови електропроводи. В този контекст разширяването на мрежата се е превърнало в „приоритет номер едно“, подчерта Бирол.

Засилване на производството на водород

Според директора на МАЕ са необходими и допълнителни усилия за декарбонизиране на транспортния и строителния сектор. Германия трябва да създаде силни стимули за електрическата мобилност и обществения транспорт. А отоплителният сектор продължава да се базира основно на изкопаеми горива, като 25% от домовете все още работят на отоплителни системи с петрол, а 44% разчитат на природен газ.

По думите на Бирол водородът ще играе незаменима роля за декарбонизиране на двата сектора.

„Основният проблем със зеления водород досега беше цената. Тя може да бъде намалена само чрез значително увеличаване на капацитета за електролиза “, добави Бирол.

Той се надява, че германското правителство скоро ще постигне съгласие и ще приложи стратегията за водород, представена от Алтмайер на 1 февруари.

Германия планира изграждането на три терминала за втечнен природен газ (LNG)

Но засега използването на водород в индустриален мащаб остава в начален стадий.

Природният газ е „временното най-добро решение“ за преодоляване на пропастта, оставена от постепенното прекратяване на дейността на въглищата и ядрената енергия, които заедно представляват около 40% от производството на електроенергия в Германия, съобщи Бирол.

Според МАЕ LNG е най-добрият вариант. До 2040 г. до 60% от природния газ, търгуван в световен мащаб, може да бъде разпределен под формата на LNG, изчислява агенцията.

Коалиционното германско правителство се ангажира да развива инфраструктурата за LNG. В момента в Европа има 28 терминала за втечнен газ, а Германия планира да изгради първите си три съоръжения.

Според МАЕ страната трябва спешно да диверсифицира доставките си на газ. В момента Германия получава около половината от природния си газ от Русия, а останалата част идва от Норвегия (31%) и Холандия (22%).

Но с прогнозираното спиране на холандското производство до 2030 г. Германия планира да увеличи вноса на газ от Русия, като газопроводът „Северен поток 2“ ще доставя газ директно от Русия. Срещу този проект се обявиха Полша и американската администрация, като вторите заплашват със санкции западните компании, участващи в изграждането му.

„Но Русия е само един от вариантите. Искаме да избегнем монополите “, каза Алтмайер в сряда.

От своя страна Бирол се опита да остане неутрален в спора, като заяви, че германското правителство решава за това, откъде да черпи газ.

Поради сегашното изобилие на газ на пазара и съответните ниски цени наистина е настъпил моментът за сключване на нови договори за доставка, подчерта той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:25 | 13.09.22 г.
fallback