fallback

Индустрията чертае мрачна прогноза за най-голямата икономика в Европа

Избухването на епидемията от коронавируса и последвалите негативни ефекти върху производството и транспорта тревожат силно германските производители

11:06 | 19.02.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Малко вероятно е германската икономика да регистрира съществен растеж през настоящата година, сочи доклад на водеща индустриална лобистка група, който описва мрачното състояние на най-голямата икономика в Европа.

Негативната прогноза се появява след няколко слаби признака на подобрение от края на 2019 г., пише Bloomberg. Износителите, които се надяваха да се възползват от търговското споразумение между САЩ и Китай, сега се сблъскват с временното прекъсването на дейността на китайските производители и транспортните блокади на фона на разпространението на коронавируса, а плановете за инвестиции и наемане на работна ръка остават замразени. 

Въпреки че Бундесбанк продължава да се опитва да открие известна положителна динамика в сегашната ситуация, аргументирайки се с подобреното настроение спрямо миналогодишните нива, най-актуалните прогнози на Асоциацията на германските индустриалци и търговци (DIHK) са потънали в мрак. Въпреки че те хвърлиха лъч светлина върху прогнозата си за 2020 г., голяма част от въпросното 0,7-процентно разширяване ще се дължи на статистическите ефекти и допълнителните работни дни.

Правителството, от своя страна, е по-оптимистично, като през януари то повиши прогнозата си за растеж за тази година с 10 процентни пункта до 1,1%.

„Все още голяма част от компаниите очакват бизнесът да се представи по-лошо през тази година, отколкото по-добре“, посочи управляващият директор на DIHK Мартин Ванслебен.

По неговите думи асоциацията е далеч от еуфорията за предстоящ икономически възход.

След избухването на епидемията в Китай индикаторите за настроението потънаха, а очакванията на инвеститорите за секторите с интензивен износ се влошиха особено рязко.

Гиганти като Adidas AG и Volkswagen AG са сред компаниите, принудени временно да затворят своите магазини и фабрики през последните седмици, като това неминуемо оказва ефект и надолу и нагоре по веригата.

Германските власти са ангажирани с редица структурни въпроси, в това число и с прехода на автомобилната индустрия като електромобилите, цифровизацията, преминаването към по-екологосъобразна енергия и липсата на квалифицирана работна ръка.

Близо 50% от 26-те хиляди компании, допитани в периода декември-януари, посочват икономическата политика като риск за техния бизнес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:15 | 13.09.22 г.
fallback