fallback

Путин иска отново да харчи и ето как ще го направи

Ревизираният бюджет на новото правителство превижда увеличение на разходите, но откъде ще дойдат парите?

10:49 | 18.02.20 г. 42
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Промените в кабинета на руския президент Владимир Путин ще отворят път за повече правителствени разходи след продължителни ограничения.

Но Кремъл няма намерение да хвърля на вятъра години на бюджетна дисциплина. Увеличението на разходите на федералното правителство до 22,4 трлн. рубли (350 млрд. долара) до 2022 г. ще бъде финансирано с комбинация от по-големи дивиденти на държавните компании и пари от фонда за черни дни, посочват от финансовото министерство.

Фискалното облекчение цели да стимулира икономическия растеж, който упорито остава под 2%, както и подобряването на жизнения стандарт на фона на подготовката на Путин за промяна на управлението след края на мандата му през 2024 г. Премиерът Михаил Мишустин каза по време на първата си среща с новия кабинет миналия месец, че хората имат нужда „ да усетят разликата“ в живота си колкото се може по-скоро.

1

Промените в бюджета показват увеличение на разходите всяка година до 2022 г. Най-голяма част от тях ще дойде от петгодишната инфраструктурна програма, наречена Национален проект, която трябваше да започне миналата година, но бе забавена. Още 4 млрд. рубли бяха прибавени към общата предвидена сума, след като през миналия месец руският президент обеща повече социални придобивки.

Дял от средствата ще дойдат от фонда на правителството за черни дни, където се съхраняват част от приходите от петрол. За да се заобиколят законовите ограничения за използването на тези пари за редовни плащания, правителството изготви сделка, в рамките на която фондът купува от централната банка значителен дял от най-големия кредитор в страната. От своя страна институцията ще пренасочи получените средства към правителството.

Други източници на средства включат увеличение на дивидента на държавните компании и по-ефективно събиране на данъци, заяви миналия четвъртък финансовият министър Антон Силуанов.

Финансовите корекции, направени след срива в цената на петрола от 2014-2015 г., оставиха Русия с достатъчно пространство за увеличаване на разходите. Минималната цена на петрола, зададена в бюджета, е 52 долара за барел – една от най-ниските сред водещите страни производителки, показва проучване на JP Morgan Chase & Co.

По-рано този месец Путин заяви пред правителството, че Русия трябва да се възползва от тази възможност, тъй като „може да не получи друг шанс“ да харчи по този начин.

През тази година основна част от парите, които руският президент е заделил за публични разходи, ще бъдат предоставени на бедни семейства с деца. Втората по големина социална група са новите майки, тъй като правителството – наред с другото, се опитва да се справи и с разрастваща се демографска криза в страната. Училищата и бедните райони също ще получат финансиране, показва ревизираният бюджетен план.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:24 | 14.09.22 г.
fallback