fallback

Андрю Бейли: ЕС и Великобритания не трябва да прибягват до удари под кръста

Финансовият сектор може да се окаже препъникамък в преговорите след Brexit

22:32 | 12.02.20 г.
Автор - снимка
Създател

Андрю Бейли. Снимка: Jason Alden/Bloomberg

Великобритания и Европейският съюз трябва да намерят начин да уредят бъдещите си различия за това как финансовата индустрия на Великобритания може да прави бизнес с блока, без да се прибягва до „удари под кръста“, заяви следващият управител на Английската централна банка (АЦБ), цитиран от Ройтерс.

Андрю Бейли каза, че би било изненадващо, ако финансовият сектор на Великобритания не бъде считан за „еквивалентен“ от ЕС и не му е разрешен достъпа до бизнеса в блока от началото на следващата година, когато приключва преходният период след Brexit.

„По-голямото предизвикателство би било как двете страни да се справят с неизбежното разминаване в правилата, които те определят за своите отрасли“, каза той.

„Бихте искали да имате механизъм, който да каже ОК, нека да седнем и да поговорим за това, което правим тук“, каза Бейли, който понастоящем е ръководител на британския финансов регулатор. „Ако всеки път се прибягва до удари под кръста и заплахи за отлив на активи, този процес просто няма да работи правилно“, добави той.

Финансовите услуги представляват най-голямата експортна индустрия на Великобритания, а ЕС е най-големият експортен пазар в сектора с трансакции на стойност около 26 милиарда паунда (33,75 милиарда долара) годишно.

Британският министър на финансите Сажид Джавид заяви, че ще се стреми към трайни отношения в сектора на финансовите услуги, които да продължат десетилетия напред, но Великобритания трябва да бъде свободна да определя собствените си правила.

Банкерите се притесняват, че достъпът им до ЕС ще зависи от по-широк компромис, включващ това Великобритания да позволи риболова във водите си например.

Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние заяви във вторник, че Лондон „ не трябва да си създава илюзии“ относно финансовите услуги.

Сам Уудс, заместник-гуверньор на АЦБ каза, че ако финансовата система на Великобритания не бъде призната за еквивалентна на тази на ЕС, това ще възпрепятства трансграничната дейност.

„Съществува риск ЕС да бъде изкушен да възприеме „меркантилистичен“ подход към споровете относно финансовите правила като начин да привлече бизнес от Лондон“, каза Уудс.

Първият тест за това ще бъде дали клиринговите къщи на Великобритания ще получат разрешение да продължат да обработват трилиони паунди в деривати на клиенти от ЕС. В противен случай отделните лица трябва да преместят активите си в клирингови къщи, намиращи се на територията на съюза.

„Надявам се, но и се съмнявам, че нашите колеги в ЕС ще се справят с това“, каза Уудс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:25 | 13.09.22 г.
fallback