Строителството на газопровода "Северен поток 2" ще бъде завършено въпреки "безпрецедентната" съпротива от страна на САЩ, заяви руският енергиен министър Александър Новак, цитиран от ТАСС.
"Решението за неговото изграждане е взето съвместно с европейските клиенти през 2012 г. Пет чуждестранни компании - Engie, OMV, Shell, Uniper и Wintershall - участват в проекта. Ето защо се признава, че всички ние сме отговорни за неговото изпълнение възможно най-скоро и чувстваме силната подкрепа на европейските партньори “, посочи Новак.
По неговите думи газопроводът ще даде възможност на Русия да оптимизира доставките на газ, а страните от Северна и Централна Европа – да засилят своята енергийна сигурност чрез получаване на доставки директно от Русия, което гарантира стабилност, конкурентни цени и минимален брой посредници.
Газопроводът "Северен поток 2" започва от руското крайбрежие, преминава по дъното на Балтийско море, като достига до брега на Германия през изключителните икономически зони и териториални води на пет държави - Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия, като по този начин заобикаля транзитните страни на Украйна, Беларус, Полша и други източноевропейски и балтийски държави. Всяка тръба по маршрута ще има капацитет от 27,5 млрд. куб. м газ годишно. Европейските партньори на „Газпром“ в проекта са германската Wintershall и Uniper, австрийската OMV, френската Engie и британско-холандската Royal Dutch Shell.
В края на 2019 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп одобри бюджета за сигурност за фискалната 2020 г., който включва разпоредба за необходимостта от налагане на санкции срещу „Северен поток 2“, и по-специално срещу компаниите, които се съгласиха да участват в проекта.
Базираната в Швейцария Allseas, която полагаше тръбите за тръбопровода, спря дейността си и изтегли плавателните съдове, участващи в проекта заради заплахата от американските санкции.
В края на 2019 г. Новак каза, че изграждането на газопровода може да бъде завършено с помощта на кораба за полагане на тръби „Академик Черский“, като добави, че са необходими допълнителни подготовки за работата в Балтийско море. Министерството предвижда газопроводът да бъде пуснат в експлоатация до края на 2020 г.
Към днешна дата са положени над 2300 километра от тръбите на "Северен поток 2" (от приблизително 2460 километра), което възлиза на 93%.