Според него турската икономика зависи много от чуждестранните кредити, като от ноември 2019 г. досега задълженията са достигнали 25 млрд. долара, а инфлацията в страната е близо до нов връх.
"Турската централна банка полага невероятни усилия, но се виждат и негативни сигнали от свободния пазар в Турция", посочи изследователят.
По думите му моделът на растеж на Турция зависи изключително много от заеми, податлив е на промени в цените на енергийните източници.
"Не бих очаквал голям растеж, защото турският модел е изключително зависим от външни фактори", прогнозира експертът. "Има нарастващ натиск да се намалят лихвите. Централната банка би трябвало да даде по-високи лихви, за да привлече повече чуждестранни инвестиции в Турция, но това се сблъсква с вътрешнопартийните интереси”, коментира той.
Халил Гюрханлъ смята, че за да бъде под контрол инфлацията, трябва да има много подкрепа от централната банка и хазната.
"Инфлацията в Турция не е извън контрол. Очакваме през първите шест месеца да имаме същите нива на инфлация, но контролът върху нея ще се засили повече през втората половина на годината. Турция очаква 8,2% инфлация, но това е нереалистично, по-реалистично е да е около 9%", каза изследователят. "Изглежда че турският икономически модел няма избор, освен да продължи в същата посока да не намалява инфлацията в близко бъдеще", допълни той.
Гюрханлъ подчерта, че намалява подкрепата за турския президент и управляващата партия.
"Последните допитвания показаха, че подкрепата за него е 41%, а за партията му - 33%. Чуват се и много опозиционни гласове сред неговата партия, информира анализаторът. – Това говори за един вътрешен опортюнизъм, който може да доведе до риск за правителството и да се стигне до избори, за които кабинетът не е готов."
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.