Европейските борси записаха възходящ край на работната седмица и прекъснаха четиридневната си серия на спадове, след като Световната здравна организация (СЗО) съобщи, че смъртоносният китайски коронавирус все още не налага обявяването на извънредно положение в цял свят, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 скочи с 0,85% в края на търговията, а индустриалният и технологичният сектор поведоха ръстовете. Лондонският бенчмарк FTSE 100 напредна с 1,04% и завършва седмицата на ниво от 7585,98 пункта. Германският DAX прибави 1,41% към стойността си до ниво от 13 576,68 пункта. Френският CAC 40 записа ръст от 0,88% и достигна равнище от 6024,26 пункта.
След бурна седмица за фондовите борси заради опасенията от разпространение на новия коронавирус, който отне живота на 25 души в Китай и зарази над 800 други, инвеститорите в акции изглежда са успокоени до известна степен от решението на СЗО да се въздържи от обявяването на глобална епидемия.
На корпоративния фронт британският регулатор на конкуренцията проучва предложението на Takeaway.com за придобиване на конкурента Just Eat, принуждавайки двете компании да отложат финализирането на сделката по създаването на една от най-големите компании за доставка на храни по домовете в света.
Германската медийна компания Axel Springer обяви в четвъртък, че планира оттегляне от борсата във Франкфурт след придобиването й от американската компания за частни капиталови инвестиции KKR.
В макроикономически план тази сутрин бяха публикувани данни за индексите на мениджърите по поръчките PMI, които показаха, че бизнес активността в еврозоната остава слаба в началото на годината, но дава известни надежди, което подкрепи европейските фондови пазари.
Индексът PMI за еврозоната на HIS Markit остана на ниво от 50,9 пункта през януари, като не отговори на очакванията за равнище от 51,2 пункта на анализатори, участвали в допитване на Ройтерс. Равнище над 50 пункта означава растеж.
Забавянето на промишлеността в Европа продължава да натежава върху основния индекс, като индексът на мениджърите по поръчките PMI за сектора на промишлеността е на ниво от 47,8 пункта. Това обаче е значително подобрение спрямо равнището от 46,3 пункта през декември и очакванията за 46,8 пункта през януари.
Във Великобритания индексът PMI надмина очакванията, като достигна ниво от 52,4 пункта спрямо прогнозираните 50,6 пункта. Както промишлеността, така и услугите надминаха прогнозите на анализаторите.
На корпоративния фронт шведският телекомуникационен гигант Ericsson повиши прогнозата си за дивидентите през цялата година преди края на търговията в петък, но обяви по-слаба от очакванията на анализаторите печалба през четвъртото тримесечие заради забавянето на бизнеса й в САЩ и по-високите разходи. Книжата на компанията поевтиняха с 5,8% в следобедната търговия.
За сметка на това цената на акциите на Virgin Money се повиши, след като банката съобщи, че президентът й Джим Петигрю планира да се оттегли до септември 2021 г.
Френската верига магазини за търговия на дребно Carrefour прибави 4,8%, след като обави повишаване на продажбите през четвъртото тримесечие.
На дъното на европейския бенчмарк книжата на Ipsen отписаха над 24% от стойността си, след като френската фармацевтична компания замрази клиничните изпитания на лекарството си Palovarotene.
Цената на акциите на френската компания за алкохолни напитки Remy Cointreau се понижи с 11,1%, след като тя обяви по-голям от очакванията спад на приходите си от 11,3% през четвъртото тримесечие и отложи обявяването на прогнозите си за тази година.
Книжата на финландската компания Nokian Tyres поевтиняха със 7,6%, след като тя ревизира към понижение очакванията си за продажбите и печалбата през 2020 г.