fallback

Китай и САЩ се помириха, но какво означава това за Европа?

Сега, когато Вашингтон и Пекин сключиха споразумение на първа фаза, азиатската страна насочва вниманието си към Стария континент

18:00 | 19.01.20 г. 1

През по-голямата част от изминалата година Китай беше зает с търговския конфликт със САЩ. Сега, когато Вашингтон и Пекин сключиха споразумение на първа фаза, азиатската страна насочва вниманието си към Европа. Проблемът обаче е, че Старият континент все още не е решил как да отговори, пише в свой анализ Politico.

През 2020 г. Европа ще бъде подложена на натиск да избере финална позиция спрямо Пекин на фона на няколко ключови събития, включително срещата на върха между китайския президент Си Дзинпин и европейските лидери в Лайпциг, насрочена за септември.

Ето кои ще са основните фактори, които имат потенциал да повлияят на отношенията между Европа и Пекин тази година:

Казусът с Huawei

В началото на 2020 г. най-големите европейски страни – Германия, Франция и Великобритания, все още обсъждат дали китайският технологичен гигант Huawei трябва да получи роля в изграждането на мрежите за 5G.

Напоследък дискусията е най-интензивна в Берлин, където решението на канцлера Ангела Меркел да не забрани достъпа на Huawei се сблъска с неодобрението на бившия министър на околната среда Норберт Рьотген. Други партии, включително нейният коалиционен партньор – Социалдемократическата партия, Зелените, Свободните демократи и крайно дясната Алтернатива за Германия, отстъпват достъп на технологичния гигант. През следващите месеци трябва да стане ясно дали искането на Рьотген за забрана на Huawei има шанс за успех.

Великобритания също е изправена пред необходимостта да вземе решение по въпроса, като премиерът Борис Джонсън трябва да претегли рисковете за разузнавателното сътрудничество с Вашингтон, ако даде зелена светлина на Huawei, на фона на цената на евентуален ответен удар от Китай, ако не го направи.

Американският търговски натиск

На фона на търговския конфликт между САЩ и Китай европейските лидери се притесняват, че американският президент Доналд Тръмп може да сключи козметична сделка с азиатската страна и след това да не споразумее с Европа.

Кошмарният сценарий за Старият континент сега може да стане реалност. През декември американският търговски представител Робърт Лайтайзър открито говори за „много небалансираните“ търговски отношения с Европа, сигнализирайки, че това ще бъде в центъра на вниманието на Вашингтон през 2020 г.

Ако Тръмп изпълни заплахата си и наложи мита върху вноса на автомобили от Европа, това може да задвижи спиралата на ответните мита в трансатлантическите отношения и да тласне Европа към по-отстъпчива позиция спрямо Китай.

Цялата публикация може да прочетете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:43 | 13.09.22 г.
fallback