Норвежкият финансов министър Сив Йенсен заяви, че не вижда причина петролът и газът, които страната ѝ произвежда в изобилие, да не са част от бъдещето, фокусирано върху устойчивата енергия, съобщава Bloomberg.
В интервю за Bloomberg Television във вторник Йенсен посочи, че е важно да Норвегия да се съсредоточи върху емисиите, но че дебатът трябва да бъде по-нюансиран, за да се гарантира, че по-ефективните форми на производство на изкопаеми горива няма да бъдат прекратени.
Най-богатата скандинавска нация отдавна твърди, че е нереалистично да се смята, че петролът вече няма да е необходим. Ето защо според Норвегия тя трябва да остане последният производител на изкопаеми течни горива, тъй като нейните операции отделят най-малко количество вредни емисии.
Йенсен, която е част от дясноцентристката коалиция в най-богатата скандинавска държава, заяви, че норвежките петролни и газови компании са по-ефективни от останалите по отношение на производството. Тя също така отбеляза, че норвежката валута вече не е толкова силно обвързана с цената на петрола, колкото преди.
По-рано тази седмица Investor съобщи, че Норвегия продължава да изпитва сериозни затруднение в опитите си да обособи нов голям петролен регион в Арктика, след като компанията Lundin Petroleum AB, една от най-активните проучвателни компании в норвежка Арктика, намали оценката за ресурсите от откритите находища в Баренцово море и подчерта, че няма да разработва независимо проекти.
След рекордната откъм проучвания 2017 г., когато бяха локализирани 17 находища, общият брой на нови обекти е спаднал до 7 през 2018 г. и до 5 през 2019 г., сочат данни на Норвежката петролна дирекция.