fallback

Риболовът може да се окаже следващата голяма битка за Борис Джонсън и ЕС

Това е първият път, в който Брюксел прави сделката за риболова условие за търговско споразумение

10:55 | 14.01.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Британският премиер Борис Джонсън е изправен пред първата си битка в новия етап от преговорите за Brexit, след като Европейската комисия предупреди, че сключването на търговска сделка тази година трябва да включва и споразумение за риболова.

„Съществуващия двустранен достъп до риболовни води и ресурси трябва да бъде запазен“, заявиха от комисията в презентация пред оставащите правителства от блока, цитирани от Bloomberg. Каквато и да е било търговска сделка трябва да бъде „подкрепена от равни условия и от риболовно споразумение“, се казва още в документ, разпространен между европейските дипломати и публикуван в понеделник.

По думите на един от европейските дипломати това е първият път, в който Брюксел прави сделката за риболова условие за търговско споразумение. Искането рискува да предизвика вълна на недоволство в Лондон: Джонсън заяви на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен миналата седмица, че Великобритания планира да заяви отново контрола си върху риболовните води след Brexit.

От офиса на британския премиер побързаха да отговорят след текста от ЕС с категоричното: „Бяхме ясни, че щом веднъж напуснем ЕС, ще поемем обратно контрола на риболовните си води“.

Европейските правителства се очаква да дадат на ЕК мандат за договаряне на бъдещите търговски взаимоотношения с Великобритания най-рано следващия месец. Някои държави, сред които и Франция, по всяка вероятност ще подкрепят искането за риболова, тъй като европейските риболовци добиват между 50% и 60% от улова си в британски води.

След като сключиха споразумение за условията на раздялата си, Брюксел и Лондон се договориха да постигнат споразумение за риболова до юни тази година, тъй като съдбата на индустрията представлява сериозен проблем за страни като Ирландия, Холандия, Франция и Испания.

В своята презентация от ЕК също така повториха, че Великобритания „ще бъде третирана като друга трета държава“, когато става въпрос за финансови услуги. Това означава, бе британските банки ще получат ограничен свободен достъп до пазара на блока, но само докато ЕС смята британските закони за равни по сила и строгост на европейските.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:43 | 14.09.22 г.
fallback