Дългият и растящ списък на Германия с неизпълнени климатични цели е сред основните приоритети в дневния ред на правителството през тази година и заплашват да омаловажат наследството на канцлера Ангела Меркел, ако останат неизпълнени, пише Bloomberg.
В речта си за Нова година Меркел заяви, че знае, че все още има недостатъци в политиките на нейната коалиция, които имат за цел радикално да намалят парниковите газове, отделяни от най-голямата икономика в Европа. Критикуваният климатичен план, който обеща да спре употребата на въглища и да ускори използването на електрически превозни средства, предизвика загрижеността на индустрията заради загубата на конкурентоспособност и критиките от страна на природозащитниците, които искаха още повече мерки.
Списъкът със задачи пред т. нар. "канцлер по климата, както бе наречена Меркел, включва коригиране на стимулите за пазарите на вятърна енергия, ограничаване на нарастващите цени на електроенергията за потребителите и др. Когато парламентът в Берлин се събира отново на 13 януари, се очаква именно темата за климата да присъства отново.
Германия има за цел да постигне нулеви въглеродни емисии до 2050 г.
Страната също така възнамерява да намали емисиите на парникови газове с 55 процента до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г.
ВЕИ
Плановете на Германия за 65% от необходимата й енергия да идва от вятърни източници до 2030 г. се сблъсква с различни предизвикателства, но в такава ситуация слънчевите панели могат да наберат допълнителна преднина.
Отказ от въглища
Най-големите германски потребители за лигнитни въглища RWE и LEAG са в ожесточена борба с правителството за плановете му да спре използването на въглища.
Ако промяната в закона бъде приета, Германия ще трябва да спре добива на 12,5 гигавата мощност, добивана от въглища, до 2023 г. Този обем се равнява на почти цялата инсталирана мощност в Дания.
Каква би била цената на енергията в най-силната европейска икономика – може да научите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.