Европейският съюз (ЕС) регистрира растящ търговски излишък със себе си, едно статистическо разминаване, което може да се дължи на измами с данък добавена стойност (ДДС) за над 60 млрд. евро годишно, съобщава Bloomberg, позовавайки се на проучване на водещ германски институт.
Износът за страни членки на ЕС е освободен от ДДС. Ако обаче дружествата неправилно са декларирали трансакциите, които в действителност са вътрешни, тези операции не се записват като внос от страна-партньор и остават необлагаеми, според проучването на Габриел Фелбермайер от института IfW и Мартин Брамл от Ifo.
Търговският баланс на ЕС със себе си по принцип трябва да е равен на нула, ако всички трансакции са правилно отчетени, посочват те.
„Много е вероятно данъчните измами да са основна причина за търговския излишък в рамките на ЕС и да струват милиарди евро на данъкоплатците всяка година“, споделят още изследователите.
Според тях блокът регистрира търговски излишък със себе си от 1993 г. насам, като размерът му се увеличава, откакто ЕС се разшири през 2004 г. Разминаването възлиза на 307 млрд. евро през 2018 г., което струва на страните от ЕС 64 млрд. евро загубен данък върху продажбите.
Проучването идентифицира големи разлики в страни с мащабни отрасли на финансови услуги като Великобритания, Ирландия, Люксембург, Холандия и Кипър, което предполага, че секторът е предразположен към статистически пропуски.
Разминаванията също така са по-силно изразени между съседни страни и страни членки с различен по размер ДДС.
Общата система за ДДС на ЕС събира повече от 1 трлн. евро годишно, което отговаря на 7% от общия брутен вътрешен продукт на блока.