fallback

Пенсионните фондове в ЕС се изправят пред огромни дефицити при криза

Много от схемите не са обмислили въздействието на екологичните, климатичните и социалните рискове върху инвестиционните им решения

22:30 | 17.12.19 г.

Пенсионните схеми в Европейския съюз (ЕС) ще изпитат недостиг от 180 млрд. до 216 млрд. евро при развитие на неблагоприятен икономически сценарий. Това съобщава застрахователният и пенсионен регулатор на ЕС European Insurance and Occupational Pensions Authority (EIOPA).

Много от разгледаните от EIOPA схеми изобщо не са обмислили въздействието на екологичните, климатичните и социалните рискове върху инвестиционните им решения, подчертава се в доклада на регулатора. 

Стрес тестът обхваща близо 180 пенсионни схеми от 19 държави в ЕС. Тестът има за цел да покаже как пенсионните фондове ще се справят с очакван голям икономически спад и стрес на пазара и какво ще е въздействието върху изплатените обезщетения и управляващите дружества, посочва Ройтерс.

Регулаторът дава само обобщени резултати без да посочва имена или кой преминава и кой - не, тестовете. Участващите схеми вече демонстрират недостиг на средства в размер на 41 млрд. евро, или 4% от пасивите към момента на започване на стрес теста - знак ,че секторът вече страда в средата на изключително ниски лихви дори и преди тестовете да бъдат проведени, посочва EIOPA. 

“Неблагоприятният пазарен сценарий би довел до значителни общи дефицити в размер на 180 млрд. евро според националните методологии и 216 млрд. евро след общата методология на стрес теста”, допълва регулаторът.

Това би довело до съвкупно намаляване на ползите със 173 млрд. евро при общата методология, което изисква управляващите дружества и спонсорите да вкарат 49 млрд. евро взети заедно. 

“EIOPA ще разгледа констатациите и ще анализира по-задълбочено инвестиционното поведение на фондовете по-специално в среда на ултра ниски и отрицателни лихви”, посочва още регулаторът. 

За първи път тестът на EIOPA покрива рискове от фактори, свързани с околната среда, социални фактори и такива, свързани с управлението. Данните показват, че само 30% от оценяваните фондове управляват социалните рискове.

Следващият стрес тест ще бъде проведен през 2022 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:24 | 13.09.22 г.
fallback