fallback

Турция иска златото на света и няма да задава много въпроси

Страната финализира плана си за облекчаване на регламента за внасяне на благородния метал

20:00 | 11.12.19 г.

Турция постава финалните щрихи по плана си за облекчаване на правилата, които регулират вноса на злато в страната – един от най-големите потребители на благородния метал.

Финансовото министерство завършва промените, които ще позволяват узаконяването и стандартизацията на златото за преработка или такова, което все още не е регистрирано, носено от хора, идващи в Турция. Това съобщават източници на Bloomberg, запознати с въпроса.

Ведомството работи с истанбулската фондова борса Borsa Istanbul по плана, който също така предвижда регистрирането на благороден метал, закупен без сертификат за произход от търговската асоциация за продажба на злато LBMA, посочват още източниците, пожелали анонимност, тъй като планът все още е неофициален

LBMA е международна търговска асоциация, която задава стандартите на глобалния пазар за директни продажби на благородния метал, които варират от чистотата му до начина, по който кюлчетата от него се продават. Borsa Istanbul – единствената фондова борса в страната, която също така регулира пазара на благородни метали и диаманти от 2013 г. насам, е член на LBMA.

От турското финансово министерство и Borsa Istanbul за момента отказват коментар по въпроса.

1

За държава, която добива малка част от златото, от което се нуждае, за да задоволи местното си търсене, привличането на благородния метал от чужбина е единственият начин да се удовлетворят нуждите на бижутерите, както и на домакинствата, които дълго време разчитат на златото като убежище в по-турбулентни времена.

Традиция в Турция е подаряването на злато за различни поводи – от сватби до церемонии по обрязване, а обикновено благородният метал се използва и като разплащателно средство за наема на търговците със сергии на Капълъ Чарши – един от най-старите покрити пазари в света.

На фона на поскъпването на златото тази година заради търговското напрежение и опасенията за състоянието на световната икономика турската бижутерийна индустрия беше една от малкото, които показаха завишено търсене през изминалото тримесечие, сочат данни на Световния златен съвет. Турция има развит бизнес с преработка на злато, което впоследствие се препродава навсякъде в Близкия изток.

Търсенето на злато в Турция нараства с 3,7% за деветте месеца от началото на 2019 г. спрямо същия период на миналата година.

2

Турция създава Истанбулската борса за злато през 1993 г., което позволява на местните цени да се движат в унисон с международните. Това също така налага международни стандарти върху вноса на златни кюлчета. Борсата е премахната след учредяването на Пазара за благородни метали и диаманти през 2013 г. под шапката на Borsa Istanbul.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:57 | 12.09.22 г.
fallback