Европейският съюз (ЕС) няма да се поколебае да наложи мерки за защита на своите индустрии от конкуренти, които не спазват Парижкото споразумение от 2015 г. за ограничаване глобалното затопляне. Това заяви днес еврокомисарят по въпросите за климата Франс Тимерманс, цитиран от Ройтерс.
В отговор на въпрос за позицията на ЕС по отношение на евентуален “въглероден данък” за вноса от конкуренти с високи емисии, Тимерманс коментира, че се надява, че няма да е необходимо да се предприема подобна стъпка, тъй като светът се насочва към изпълнение на споразумението от Париж.
“Надявам се, че няма да има нужда от подобна мярка, но ако е необходимо, няма да се поколебаем да я предприемем”, обяви Тимерманс на пресконференция по време на срещата на високо равнище в Мадрид, посветена на климата.
През октомври Тимерманс заяви, че ще започнат проучвания, свързани с новия данък, насочен към защита на европейските компании от нелоялна конкуренция чрез повишаване на цената на продуктите от страни, които не предприемат адекватни действия срещу климатичните промени.
Китай, основен износител на стоки към ЕС, се противопостави на данъка, който вероятно би увеличил цените на нейните продукти в Европа.
Въпросът се превърна в източник на търкания между Китай и ЕС в момент, в който сътрудничеството им е смятано за жизненоважно за прилагането на Парижкото споразумение, имащо за цел да предотврати катастрофални повишения на температурата.
Миналата седмица Хъ Дзиенкун, професор в Tsinghua University, който пътува с официалната делегация на Китай за преговорите в Мадрид, твърди, че въглеродният данък ще противоречи на принципите на Парижкото споразумение.
Въпреки това Тимерманс заяви, че Европа няма да позволи нейните индустрии да бъдат поставени “в много по-лоша позиция спрямо други”, ако блокът се насочи към ограничаване на емисиите по-бързо от останалите.
“Ако предприемете същите или подобни мерки, няма да има нужда да коригирате нищо на границата”, заяви Тимерманс, позовавайки се на намаляването на емисиите според Парижкото споразумение. “Ако не го направите, тогава, разбира се, в някакъв момент ние ще трябва да защитим нашата индустрия, която предприема мерките”.