Само след седмица най-старата атомна електроцентрала в Европа навършва 50 години. Швейцарската АЕЦ „Бецнау“ достига онзи етап от своя жизнен цикъл, след който е необходимо тя да бъде изведена от експлоатация, съобщава France 24.
Централата е изправена пред сериозен натиск от страна на природозащитниците, които изискват от нейното ръководство да започне прекратяване на дейността по производство на електроенергия.
Търговската експлоатация на съоръжението стартира на 9 декември 1969 г., в същата година, когато за първи път човечеството стъпва на Луната.
Петдесет години по-късно съобщение на немски език е изписано с бели букви върху синята стена на корпуса на първи реактор: „Годишнина 1969-2019 г., 355 000 часа обслужване“.
„Бецнау 1“ е един от най-старите реактори в експлоатация в света днес, изпреварван единствено от първи и втори реактор на индийската АЕЦ „Тарапур“, който влиза в експлоатация през октомври 1969 г., посочват от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
„Привилегия е да работя тук“, споделя Майкъл Дост, директор на централата, управлявана от швейцарската компания Axpo.
Според него АЕЦ „Бецнау“ е един истински продуктивен паметник на промишлената история. Двата остаряващи реактора на централата (вторият блок започва своята дейност през 1971 г.) общо генерират около 6000 гигаватчаса, което е еквивалент на консумацията на два града с размерите на Цюрих.
Според Дост възрастта на централата не е проблем тя да продължи да функционира.
По неговите думи през последните десетилетия са били извършени мащабни промени като смяна на компонентите и оборудването, като по този начин централата продължава да отговаря на изискванията относно експлоатацията.
В същото време Швейцарският институт за ядрена безопасност заяви, че АЕЦ „Бецнау“ е доказал, че „изпълнява всички регулаторни изисквания, благодарение на значителните актуализации на оборудването“.
Критиците обаче предупреждават, че реновирането не компенсира напредналата възраст на съоръжението.
„Признавам, че в тази централа са инвестирани огромни суми, но не можете да превърнете Volkswagen Beetle в Tesla, само като инвестирате в подобрения по отношение на сигурността“, споделя Флориан Касер, ядрен експерт от „Грийнпийс Швейцария“.
Според него при последния път, когато централата е била затворена за ремонт, между 2015 и 2017 г., са били извършени анализи, регистриращи недостатъци в стоманата на резервоарите за вода под налягане към реактора.
Според експертите тези недостатъци не са свързани с работата на реактора и не представляват риск за безопасността.
Но от „Грийнпийс“ твърдят, че тестовете не са взели предвид ефектите на радиоактивността върху износването на резервоара.
Основен риск
АЕЦ „Бецнау“ представлява основен риск по отношение на ядрената безопасност, смята Касер. Партията на Зелените, която успя да спечели много от гласовете по време на европейските парламентарни избори през май тази година, е съгласна с неговата позиция и е поискала незабавно закриване на съоръжението.
Централата се превърна в крайъгълен камък в разгорещения дебат за ядрената безопасност в Швейцария, който беше подсилен от аварията в АЕЦ „Фукушима“ през 2011 г.
След „Фукушима“ Швейцария обяви, че планира да прекрати ядрената енергия и че ще затвори своите четири централи, но така и не определи ясна времева рамка за това.