Чешкият премиер Андрей Бабиш заплаши, че ще наложи вето на целта на Европа да стане първият климатично неутрален континент в света до 2050 г., добавяйки своя глас към нарастващ хор на недоволството, докато лидерите на Европейския съюз (ЕС) се подготвят за разгорещени дискусии на срещата на върха в Брюксел през следващата седмица, пише Euractiv.
В писмо до председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен Бабиш заяви, че все пак може да промени решението си в замяна на по-висока финансова подкрепа от ЕС и по-добри инвестиционни условия за ядрената енергия.
Частните инвеститори не са склонни да влагат пари в нови атомни електроцентрали, които са изправени пред ескалиращи строителни разходи и нарастващата конкуренция в лицето на евтина енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Новите ядрени централи зависят от държавната подкрепа, както и предварително одобрение от ЕК.
„Изграждането на ядрени централи може да изисква промени в правилата за държавна помощ“, пише Бабиш в писмото.
Финансирането на нови ядрени централи също е проблем за Полша, една от държавите в ЕС, които се противопоставят на предложената от блока цел за климатичен неутралитет до 2050 г. На последната среща на върха на ЕС през октомври Варшава призова за „значително по-голямо“ финансиране в рамките на следващия дългосрочен бюджет на ЕС преди да даде своето съгласие за целта за 2050 г.
Съпротива има и на регионално ниво. По време на обмен на мнения в четвъртък (5 декември) с първия заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс, отговарящ за европейската „Зелена сделка“, местните представители предупредиха да не се приемат „нереалистични“ климатични цели за 2030 г. Намалението от 50-55% на парниковите газове, предвидено от новата ЕК, рискува да нарани местния бизнес, заяви кметът на холандския град Шиедам Кор Ламерс.
На това твърдение Тимерманс отговори със строго предупреждение: „Ние се намираме в извънредно положение по отношение на климата“.
Според дясната ръка на Фон дер Лайен изменението на климата е „като комета“, заплашваща да удари земята след 30 години.
„Не е просто хубаво да се направи, ние сме длъжни да го направим“, посочи Тимерманс като призова бизнеса да се адаптира.
„Между другото, повечето бизнеси абсолютно разбират това“, продължи холандецът, като заяви, че чувството за неотложност, особено сред големите бизнеси, е по-ясно изразено, отколкото в политиката. „Реалистично“ е, че се намираме в ситуация на климатична криза. „Реалистично“ е, че ако не сме основатели на идеята за борба с промените, темпът на тази битка ще бъде продиктуван от други континенти “и ще оставим Европа да бъде зависима от технологиите, внесени от Китай и другаде, предупреди Тимерманс.