Държавите от еврозоната с фискални възможности – като Германия, трябва да ги използват, за да стимулират растежа в региона, пострадал от търговските войни. Това заяви гуверньорът на Френската централна банка и член на Управителния съвет на Европейската централна банка Франсоа Вилерой дьо Гало.
Ескалирането на търговските спорове в глобален мащаб забави търговията и ефектите са „много изострени“ в износно ориентираната Германия, посочи още той, цитиран от Ройтерс. Държавният дълг на еврозоната е по-нисък от този на САЩ и Япония, така че регионът може да използва повече фискални стимули, отколкото сега, допълни банкерът.
„Страните с фискално пространство могат да го използват бързо, дори и още повече, когато страдат от асиметрични сътресения като Германия“, каза Вилерой в рамките на форум в Токио. „Тези страни с голям държавен дълг трябва да направят своите финанси по-ориентирани към растежа“, категоричен бе той.
След като управлението на Европейската централна банка бе поето от новия управител Кристин Лагард, ЕЦБ се готви да направи стратегически анализ на своите политики, включително и взаимовръзката между паричната и макроикономическата политика, посочи Вилерой.
Според него координирането между двете е може да се окаже „по-обещаващо“ от традиционния подход за разделянето им, тъй като макроикономическите инструменти са ограничени в справянето с увеличаващите се тревоги за финансовата стабилност.
По думите на французина преразглеждането на политиките на централната банка би трябвало да направи целта за инфлацията на блока по-ясна. Засега тя е под, но близо до, 2% в средносрочен план. От години инфлацията не успява да изпълни зададената цел.