fallback

Поредното отлагане на Brexit ще окаже негативно влияние на бизнеса в Германия

Ако се стигне до твърд Brexit, анализаторите очакват темпът на растеж на Германия да се понижи допълнително с 0,4% през следващата година

15:20 | 29.10.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германският бизнес гледа с тревога към новото удължаване на Brexit, тъй като с изместването на крайната дата се запазва несигурността, която съпътства този процес. Но прогнозите за износ все пак отчитат увеличение, нещо, което повече касае политиките на Доналд Тръмп, отколкото предстоящото излизане на Великобритания от Европейския съюз (ЕС), съобщава Euractiv.

Държавите членки на ЕС се съгласиха да отложат Brexit за пореден път, като това беше потвърдено и от Председателя на Европейския съвет Доналд Туск в понеделник (28 октомври).

В отговор ръководителят на Асоциацията на германските промишлено-търговски камари Ерик Швейцер заяви, че трябва да бъде сложен край на подобни удължавания на Brexit. 

„Продължаващото буксуване в преговорите за Brexit вече оказва силно отрицателно въздействие върху икономическите отношения между Германия и Обединеното кралство през последните години“, заяви Швайцер.

След референдума през 2016 г. Великобритания падна от пето на седмо място в класацията на най-важните търговски партньори за Германия. Колкото по-дълго се бави Brexit, толкова по-бързо ще пада качеството на бизнеса между двете страни, предупреждава Швайцер.

Данните, предоставени от института Ifo показват, че това е вярно само до определена степен. В месечното си проучване, засягащо 2200 индустриални компании, институтът установява, че прогнозите за износа на Германия са се повишили значително въпреки хаоса, който обгръща Brexit.

През септември стойностите са на ниво от -5,3 пункта, докато през октомври те се повишават до -1,2 пункта. Това „увеличава значително доверието“ сред германските компании, въпреки че данните все още са отрицателни.

Причината за това обаче се крие не толкова в процесите около Brexit, колкото в скорошното затопляне на отношенията между САЩ и Китай, посочва заместник-ръководителят на Центъра за макроикономика към Ifo Клаус Волрабе.

„Икономиката не е задължително да стане по-оптимистична по отношение на Brexit. По-скоро случаят е, че песимизмът леко е намалял “, коментира той.

Последното удължаване на Brexit ще бъде посрещнато с тревога от страна на компаниите поради продължаващата несигурност.

Според Волрабе инвестициите на германските компании в частност B2B (Бизнес за бизнеса) сектора вече са намалели значително през тази година.

След гласуването за Brexit икономическият растеж на Германия губи 0,2 процентни пункта всяка година, което означава, че след референдума растежът се забавя с 0,8%.

Ако се стигне до твърд Brexit, пазарните специалисти очакват темпът на растеж на Германия да се понижи допълнително с 0,4% през следващата година. Но ефектът на потенциалния твърд Brexit ще намалее леко до 2021 г.

В случай на Brexit без сделка, Германия ще трябва да се подготви за загуби на приходи от около 10 млрд. евро годишно. А ако се стигне до излизане със споразумението, тези загуби могат да бъдат намалени наполовина до 5 млрд. евро.

Всяка година Германия изнася стоки на стойност около 80 млрд. евро към Великобреитания и се изчислява, че около 750 000 работни места в Германия зависят от икономическите отношения с Кралството.

Председателят на Конфедерацията на германските асоциации на работодателите Холгер Бингман заяви пред в. Rheinische Post през изминалата седмица, че това, което британците очакват от своите европейски партньори, е „неразбираемо“.

„Компаниите от двете страни на Ламанша се намират на границата между Рая и Ада, тъй като все още не знаят кога и как ще трябва да оформят своите митнически и търговски отношения в бъдеще", подчертава Бингман.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:30 | 10.09.22 г.
fallback