Гуверньорът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги се оттегли по-рано днес (28 октомври), предавайки щафетата на бившия ръководител на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, чиято първа задача ще бъде да излекува разривите сред политиците, пише Euractiv.
Човекът, който трябваше да спаси еврото по време на осемгодишния си мандат, ще бъде изпратен с речи на германския канцлер Ангела Меркел, френския президент Еманюел Макрон и италианския държавен глава Серджо Матарела.
Но преди още Драги да е напуснал централата на банката във Франкфурт, вниманието вече се прехвърля върху Лагард, бивш френски министър на икономиката, която ще се превърне в първата жена, заела поста на гуверньор на ЕЦБ.
Въпреки че 63-годишната Лагард има амбициите да се съсредоточи върху равенството между половете и действията по отношение на климата, анализаторите посочват, че най-належащият въпрос в момента е да се прекратят конфликтите относно последния пакет от парични стимули на Драги.
През септември италианецът рестартира покупките на държавни и корпоративни облигации в размер на 20 млрд. евро на месец, за да подкрепи отслабващата икономика в еврозоната. Този ход предизвика остра публична критика от някои от 25-те членове на управителния съвет на ЕЦБ, които твърдят, че това лишава регулатора от повече пространство за действия в случай на по-сериозен спад.
Промяна в стила
Според анализаторите Лагард ще бъде значително по-зависима от съветите на другите членове на ЕЦБ в сравнение с Драги.
„Това не трябва да е недостатък, но определено ще бъде промяна в стила”, посочват експертите.
Лагард, която е адвокат по образование, вече сигнализира, че наследството на Драги ще бъде в сигурни ръце.
В опит да стимулира растежа и да ускори темпа на инфралцията мнението на Драги взема връх в ръководството на ЕЦБ, когато става въпрос за определяне на лихвените проценти при исторически ниски нива, за купуване на облигации в размер на 2,6 трлн. евро и предлагане на ултра евтини заеми на банките.
Миналия месец Лагард заяви пред представителите на ЕС, че ще се придържа към „същите стабилни принципи“, докато еврозоната продължава да бъде разтърсвана от ветровете на търговската война, подета от Вашингтон и американския президент Доналд Тръмп, хаоса на Brexit и спадащия германски износ.
Тя вече повтаря призивите на Драги към правителствата на 19-членния валутен съюз да използват фискалната си свобода, за да подпомогнат икономиката - молба, която тя редовно отправяше и като шеф на МВФ.
„Паричната политика направи много през последните години. Финансовата и икономическата политика трябва да я допълнят сега “, заяви тя пред германския седмичник Der Spiegel в петък.
Подобни призиви бяха отправени и към Германия – икономическият двигател на Европа.
Тъй като глобалната икономическа перспектива се влошава, наблюдателите се надяват, че това може да се промени по време на мандата на Лагард, която счита Ангела Меркел за "скъп приятел".
Равенството между половете
Свикнала да бъде единствената жена в залата, Лагард се закле да се пребори с различията между половете по високите етажи на ЕЦБ.
„Силно желая да видя повече жени във финансовия свят и да чуя гласовете им“, заяви тя пред Spiegel.
Очаква се скоро към Лагард да се присъедини и уважаваният германски икономист Изабел Шнабел, която преминава през процеса на номиниране.
Те могат да се окажат единствените две жени в съвета и борда на банката.
Лагард също си е поставила за цел да общува по-ясно, обещавайки, че „ще доближи ЕЦБ и нейната парична политика до широката общественост“.
По отношение на промените в климата Лагард вижда простраство за подобрение.
Основният мандат на ЕЦБ е „ценовата стабилност, разбира се… (но) изменението на климата и рисковете за околната среда са критични“, подчерта Лагард.