Британският премиер Борис Джонсън изпраща онова писмо до Брюксел, което никога не е искал да напише. Обвързан със закон, приет от опозиционни членове на Парламента, той официално поиска от Европейския съюз да забави Brexit до 31 януари, предава Bloomberg, позовавайки се на запознати източници. В същото време той обещава да продължи с плановете си за напускане на ЕС на 31 октомври.
The extension request has just arrived. I will now start consulting EU leaders on how to react. #Brexit
— Donald Tusk (@eucopresident) October 19, 2019Джонсън е разговарял с председателя на Европейския съвет Доналд Туск тази вечер и е потвърдил, че писмото ще бъде изпратено преди крайния срок тази вечер, заяви служител на ЕС. След това Туск ще започне да се консултира с лидерите на ЕС как да реагират, което може да отнеме няколко дни. Необходимо е единодушно гласуване за предоставяне на удължаване. Малко по-късно самият Туск потвърди, че е получил писмото. След поражението в събота в парламента Джонсън така и не получи шанса да види дали депутатите ще подкрепят сделката му. Сега той планира да прокара законодателството след по-малко от две седмици. Законопроектът за оттеглянето от ЕС може да бъде вкаран в парламента след вторник, след като Джонсън направи пореден опит в понеделник да накара парламента да се откаже от гласуваното в събота.
Ако успее, той ще може да спази крайния срок и след това да призове за свикване на парламентарни избори. Ако пък не успее, рискува да потопи страната в политическа криза, която може да доведе до забавяне на Brexit или до нов референдум за членството в ЕС. Въз основа на това как гласуваха днес депутатите и на техните коментари по време на дебата, Джонсън все още може да има шанс. И той може би се свежда до само един глас, коментира Bloomberg.
Изходът от битката за Brexit ще има значително въздействие върху икономическото и политическото бъдеще на Великобритания за поне десет години напред.
Според управителя на Английската централна банка Марк Карни спорезумението за оттегляне на Великобритания от ЕС ще има положително влияние върху нейната иконмика.
В петък френският президент Еманюел Макрон заяви, че ако сделката не успее да премине през одобрението на британския парламент, Лондон не бива да получава ново удължаване.
В четвъртък Европейският съвет одобри договорената промяна в споразумението за оттегляне на Великобритания от ЕС. В приетите заключения беше изразено очакването, че институциите на ЕС ще направят необходимото за пълно одобрение на новите текстове до 1 ноември.