fallback

Ще останат ли атрактивни офшорните зони на Великобритания след Brexit

Промени в данъчния режим с България няма да се случат, прогнозира проф. Иван Тодоров, управляващ съдружник в правна кантора „Георгиев, Тодоров и Ко“

15:57 | 15.10.19 г.

Не се очаква намаляване на атрактивността на офшорните зони на Великобритания след излизането на страната от Европейския съюз (ЕС). Това прогнозира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria проф. д-р Иван Тодоров, управляващ съдружник в правна кантора „Георгиев, Тодоров и Ко“.

„В България има заповед, в която са описани всички юрисдикции с преференциален данъчен режим. Условията, за да се включи някоя територия в този списък, са страната да не е член на ЕС, да няма спогодба за избягване на двойното данъчно облагане, ако има такава спогодба – да не дава данъчна информация, както и да има с 60% по-ниско данъчно облагане", обясни той.

Проф. Тодоров поясни, че за да се появи подобен риск само за отвъдморските територии на Великобритания, те първо трябва да попаднат в списъка на ЕС и след това в българския списък. “Ще има достатъчно време, за тези, които виждат опасност, да се махнат от там при подобно развитие на ситуацията", посочи юристът.

Тодоров коментира и офшорните зони на Великобритания като трите острова Гърнзи, Джърси и Ман, които са коронни владения на Лондон.

„Трите острова са част от територията на Великобритания и страната все още е член на ЕС. Когато Великобритания напусне Евросъюза, нищо няма да се промени изведнъж на тези три острова. Това е така, защото България има спогодба за избягване на двойното данъчно облагане с Великобритания", посочи проф. Тодоров. „Поради тази причина промени в данъчния режим на трите острова по отношение на България не могат да се случат", допълни той.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:03 | 13.09.22 г.
fallback