fallback

Разрешението на Дания за „Северен поток-2“ се очаква до края на годината

Не бих искал да мисля за друг развой на събитията, коментира ръководителят на германската група Wintershall Dea Марио Мерен

14:45 | 04.10.19 г.
Автор - снимка
Създател

Компаниите, участващи в проекта „Северен поток-2“, разчитат до края на годината да получат от Дания разрешение за полагане на останалата част от инфраструктурата на газопровода. Това заяви в петък в интервю за телевизия „Русия 24“ по време Петербургския международен газов форум ръководителят на германската група Wintershall Dea Марио Мерен, цитиран от БТА.

„Сигурен съм, че Дания, ако следва европейските правила, накрая ще даде разрешение за строителство на газопровода, не бих искал да мисля за друг развой на събитията. Компаниите, които отговарят за този проект, се надяват да получат разрешение до края на годината", каза той.

В интервюто за руската телевизия Марио Мерен коментира, че делът на втечнения природен газ на пазара се увеличава, но нестабилността на този ресурс не позволява на Европа да се уповава на него така, както на надеждния вариант за доставка на газ по тръби.

„Обемът на постъпващия на пазара втечнен природен газ нараства, но във всеки случай той зависи от цените, например в Азия. През март 2018 година в Западна Европа беше много студено, но не беше внесен нито един кубичен метър втечнен природен газ, тъй като цените в Азия бяха прекалено високи", каза Марен.

„Мнението ми е, че не можем да се надяваме на толкова нестабилен ресурс като втечнения природен газ и е необходимо да имаме много по-надежден вариант - тръбопроводния газ", добави той.

Investor припомня, че постигането на споразумение с Дания остава една от последните пречки пред изпълнението на проекта „Северен поток-2“ на обща стойност 11 млрд. евро. Необходимо е съгласието на Копенхаген, за да може газопроводът с капацитет 55 милиарда кубични метра газ да премине през изключителната икономическа зона на страната.

„Липсата на разрешение от Дания все още не е критично", заяви през юли президентът на руския газов холдинг „Газпром“ Алексей Милер Милер. По думите му дори да няма такова разрешение, проектът ще бъде приключен навреме.

Днес по-голямата част от руския газ за Европа преминава през Украйна - над 80 на сто през 2018 година, според „Газпром“. Споразумението за транзитирането на руското синьо гориво през Украйна изтича в края на 2019 година.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:33 | 12.09.22 г.
fallback