Руснаците ще започнат да живеят с 30% по-бедно при рязък спад в търсенето на нефт и газ и прехода на купувачите към алтернативни енергийни източници. Това мнение изрази бившият главен икономист на Европейската банка за възстановяване и развитие и бивш ректор на Руското икономическо училище Сергей Гуриев в програмата „Вдудь“, цитиран от руската преса.
„Ако петролът престане да е необходим в този момент, ние ще живеем с 30% по-бедно“, прогнозира той.
По думите на Гуриев в момента в БВП на Русия около 25-30 процента са приходи от нефт и газ (в зависимост от цените на суровините).
„По-голямата част от икономиката обаче все още е в сектора на услугите. Същата ситуация се е развила и в други страни, които са на нивото на развитие на Русия или са по-богати от нея, например САЩ”, коментира икономистът.
Сергей Гуриев обаче е категоричен, че в случай на спад в търсенето на петрол и газ, Русия няма да се превърне в бедна страна и ще запази потенциала си за развитие в области като селското стопанство, туризма и високите технологии.
„Освен това, загубата на такъв източник на пари от петрола и природния газ може да има положителен ефект и да накара руските младежи да мислят за кариера не в държавната администрация или за работа в петролна корпорация, а например за професията на програмист", надява се икономистът.
Той напомня, че има много страни, които живеят без петрол. „Да се мисли, че Русия не може да живее без него – това е расизъм, това е представа за руснаците като за хора втора ръка, хора, които не могат да работят“, убеден е Гуриев.
Делът на приходите от нефт и газ в руския бюджет за 2018 г. възлиза на 46%. В същото време Министерството на финансите не включва в своята оценка постъпления в бюджета от данъци върху печалбите на нефтени и газови компании, както и ДДС от тези отрасли.