Воденият от Русия консорциум за газопровод "Северен поток 2" е подал искова молба, с която иска трибунал от частни арбитри да определи дали Европейският съюз нарушава задълженията си по Договора за енергийната харта, съобщава онлайн изданието euractiv.com.
Този ход е индикация за ескалация на спора между Брюксел и консорциума, който носи рискове и за двете страни, посочва изданието в публикацията си.
„Северен поток 2“ смята, че ЕС е нарушил задълженията си по чл. 10 и 13 от Договора за енергийната харта - правно обвързващ договор, първоначално подписан през 1991 г. след разпадането на Съветския съюз, с изменението на европейската директива за природния газ.
Консорциумът твърди, че изменената директива дискриминира „Северен поток 2“ в нарушение на задължението на член 10, параграф 1, който задължава ЕС да не предприема дискриминационни действия и в нарушение на общото задължение на ЕС да гарантира справедливо отношение към инвеститорите.
Изданието припомня, че Европейската комисия (ЕК) се оказа под натиск от Полша и балтийските държави да приемат законодателни разпоредби относно „Северен поток“ и внесе изменение в газовата директива през ноември 2017 г.
Въпреки че измененията, свързани с достъпа на трети страни, регулирането на тарифите, отделянето на собствеността и прозрачността, не са официално насочени срещу нито един конкретен проект, те очевидно са създадени да спрат „Северен поток 2“, отбелязва изданието.
Юридически експерти твърдят, че изменението е изготвено по такъв начин, че всички съществуващи тръбопроводи могат да се ползват от дерогация от правилата на ЕС за пазара на газ съгласно актуализираната директива за газа с изключение на „Северен поток 2“. Дерогацията наистина е налична за тръбопроводи, които са „завършени преди датата на влизане в сила на настоящата директива“, която е 23 май 2019 г.
Според тях дискриминационното третиране на "Северен поток 2" произтича от факта, че това е единственият тръбопровод за внос на синьо гориво, който не може да се възползва от дерогацията, тъй като окончателното инвестиционно решение е взето преди тази дата, въпреки че е инвестиран значителен капитал. Тръбопроводът с обща дължина 1 200 км свързва Русия и Германия, но новите правила се прилагат само за участъка в германските териториални води, който е с дължина около 54 км, отбелязва politico.eu.
„Северен поток 2“ обяви също така, че ще продължи с правната процедура за отмяна на изменената директива за газа пред Съда на ЕС.