Енергийните министри на Европейския съюз (ЕС) решиха да не изключват ядрената енергетика от проектите за безвъзмездна финансова помощ, въпреки исканията на някои страни членки и Европейския парламент за пълно блокиране, съобщава Euractiv.
28-те държави членки на ЕС договориха в сряда съвместната си позиция относно новите правила за устойчивото финансиране.
Преходът към „по-зелена“ икономика ще изисква милиарди евро. За да бъдат постигнати целите на ЕС по отношение на климата до 2030 г., Европейската комисия (ЕК) изчисли, че ще са необходими около 180 млрд. евро годишно допълнителни инвестиции за развитието на енергийната ефективност и възобновяемата енергия.
Частното финансиране ще играе ключова роля в тези усилия. Но в момента не всички инвестиции, предлагани на пазара като устойчиво финансиране, отговарят на необходимите екологични данни.
През май миналата година ЕК предложи да се създаде система за класификация в ЕС, която ще помогне да се идентифицират кои икономически дейности се считат за екологично устойчиви.
В своята позиция европейските министри включиха шест цели, които ще помогнат да се изясни определението „зелени финанси“.
Повечето държави членки обаче не искат да изключат ядрената енергия от системата за класификация, нещо, за което настояват Германия, Австрия и Люксембург.
Източници, запознати с темата, обясниха, че на този етап целта е да се установят единствено общите цели. ЕК има задачата да определи технически стандарти и прагове за изпълнение на целите.
Германия, Люксембург и Австрия също подкрепиха приемането на системата „възможно най-бързо“, но без присъствието на ядрената енергия.
„Опасяваме се, че предложената рамка ще остави отворена вратата за отклоняване на финансовите ресурси от екологично устойчиви дейности към технологии, които не могат да се считат за безопасни или устойчиви“, се казва в съвместното изявление на страните.
„Ядрената енергия не е нито безопасна, нито устойчива, нито рентабилна“, заяви германският държавен секретар по енергетиката Андреас Файхт по време на срещата на енергийните министри във вторник. „Така ние отхвърляме идеята парите на ЕС да служат за удължаване на живота на ядрените електроцентрали“, добави той.
Европейският парламент, който ще приеме съвместно законодателство със Съвета на енергийните министри по този въпрос, също изключи прилагането на „зеления етикет“ към ядрената индустрия.
Евродепутатът от „Зелените“ Свен Гиголд заяви, че позицията на енергийните министри е истинско „бедствие“.
Според него приемането на ядрената енергия ще създаде хаос в Германия и никой няма да иска да инвестира в зелените финанси.
Гиголд смята, че позицията на Съвета на енергийните министри отразява недоброто положение на френско-германските отношения, тъй като и двете страни биха се договорили за обща позиция в миналото.
„Това е резултат от ескалацията на конфликта от минали години“, добави той.
Според говорител на ЕК ядрената енергия „трябва да бъде оценена на научна основа“ и е необходим допълнителен анализ, за да се прецени потенциалната вреда от ядрените отпадъци.
Шестте цели, включени в таксономията на Съвета на енергийните министри, са: смекчаване на изменението на климата; адаптиране към изменението на климата, устойчиво използване и защита на водните и морските ресурси; преход към кръгова икономика, включително ограничаване на количеството отпадъци и тяхното рециклиране; предотвратяване и контрол на замърсяването; и предотвратяване и възстановяване на биоразнообразието и екосистемите.
За да подлежат на устойчиво финансиране, икономическите проекти ще трябва да допринасят „съществено“ за поне една от шестте цели и да не „вредят“ значително на някоя от тях.