По-голяма част от основните европейски борсови индекси завършиха деня на зелена територия, докато инвеститорите са насочили своето внимание към края на двудневното заседание на Федералния резерв на САЩ и очакваното свиване на основните лихви, съобщава CNBC.
Паневропейският бенчмарк Stoxx 600 напредна с 0,02 на сто до 389,41 пункта.
Германският показател DAX записа ръст от 17,01 пункта, или 0,14%, до ниво от 12 389,62 пункта.
Френският измерител CAC се покачи с 0,09 на сто до 5620,65 пункта.
Британският индекс FTSE регистрира спад от 0,09% до 7314,05 пункта.
Петролните цени обърнаха своя курс, след като в понеделник отчетоха сериозен скок, отразявайки притесненията от инцидента през уикенда, когато 10 дрона атакуваха съоръжения на най-голямата петролна компания в света – саудитската държавна Aramco.
Според Рияд производството на петрол се очаква да бъде възстановено до регулярните си стойности по-бързо от първоначално предвиденото.
В същото време продължава да ескалира напрежението между САЩ и Саудитска Арабия, от една страна, и Иран от друга.
Цената на сорта Брент достигна стойности от 64,31 долара за барел, като в същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняха с 3,93 долара, или с 6,2 на сто, до 59 долара за барел.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че е допуска Иран да стои зад атаката с дронове, която изтри около 5% от световните петролни доставки. Той добави, че не желае да започва война с Техеран. Иран отрича да има нещо общо с атаките.
Фокусът на инвеститорите е насочен още и към заседанията на Федералния резерв на САЩ и на Английската централна банка.
В същото време инфлацията в еврозоната остава отново далеч от целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) заради по-достъпните цени на енергията. Потребителските цени се повишават през август отново само с 1% спрямо същия месец на миналата година. Така инфлацията остава на най-ниското си ниво от ноември 2016 г. насам. ЕЦБ се стреми към стойности от малко под два процента в средносрочен план, но не успява да достигне тази цел от години.
През август цената на енергийните стоки се сви средно с 0,6 на сто. А юли имаше ръст на цените на енергията с 0,%. От друга страна, услугите поскъпнаха с над 1,3%. Цените на необработената храна се увеличиха дори с 2,5 на сто.