fallback

Решението за „Опал“ поставя в риск основния газов маршрут на Русия към Европа

Решението от миналата седмица намалява значително възможностите на „Газпром“ за доставка на газ за милиарди долари до най-големия си пазар

17:30 | 16.09.19 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Русия може и да се въздържи от това да сключи сделка за доставка на природен газ с Европейския съюз и Украйна след последното решение на Съда на ЕС за съдбата на“Северен поток 2“.

Решението от миналата седмица намалява значително възможностите на „Газпром“ за доставка на газ за милиарди долари до най-големия си пазар, без да преминава през украинска територия.

За Русия решението може да се окаже неоснователно и властите в страната може да сметнат, че е по-скоро на политическа основа, посочва Катя Яфимава, старши изследовател към Oxford Institute for Energy Studies.

Трите страни се очаква да подновят преговорите си по-късно през тази седмица за договарянето на нова транзитна сделка през територията на Украйна, тъй като срокът на съществуващата в момента приключва в края на годината.

Много високи обаче са залозите за всички засегнати страни. Европа получава над една трета от природния си газ от Русия и няма много възможности за алтернативни доставки. В същото време голям дял от чуждестранния доход на Русия идва от продажбите на „синьо гориво“. Украйна на свой ред е зависима от плащанията, които получава за транзитното преминаване на газа през нейната територия.

„Европейската комисия може и да си мисли, че има силната ръка в преговорите, но аз смятам, че това е погрешна логика“, посочва Яфимава. Това според нея намалява шансовете за договаряне на дългосрочен контракт за пренос през Украйна.

Полша успя успешно да оспори решение на ЕК от 2016 г., което позволява на „Газпром“ да използва по-голяма част от капацитета на газопровода „Опал“, който пренася газ по „Северен поток“ към Германия. Германските регулатори потвърдиха решението, ограничавайки доставките през „Опал“ до половината от неговия капацитет. Доставките по тръбата започнаха да се забавят в събота.

Русия предстои да разгледа решението, което „засяга цялостната ситуация с енергийните доставки за европейските държави“, заяви миналата седмица руският министър на енергетиката Александър Новак.

Според Яфимава не е изключено Москва да използва решението и като причина за увеличаването на риска от недостиг на газ през зимата.

„Решението увеличава натиска върху ситуацията с доставките в Европа“, посочва Яфимава. „То не беше очаквано и времето, в което става, е много странно, малко преди тристранните преговори за руско-украинското споразумение“, посочи още експертът.

САЩ и Полша са сред основните противници на проекта „Северен поток 2“, който удвоява капацитета на действащия в момента „Северен поток“. Втората тръба трябва да бъде завършена тази година, но около нея продължава да витае несигурност заради трудностите с получаване на разрешителни за строителство в държавите, през които трябва да премине. В същото време доставките от Русия през украинската газопреносна мрежа може да бъдат замразени, ако изтичащата сделка за транзит не бъде подновена до края на годината.

Последното решение на Съда на ЕС отдалечава още повече Русия от Европа, както и от сключването на сделка с Украйна, тъй като допълнително нанася удар и по малкото останала добра воля, смята Яфимава.

Според нея дългосрочно споразумение би могло да бъде сключено в замяна на премахване на пречките пред „Северен поток 2“, но решението за „Опал“ прави това все по-малко вероятно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:47 | 14.09.22 г.
fallback