Основните европейски борсови индекси приключиха днешната сесия на зелена територия на фона на повишения оптимизъм на инвеститорите преди заседанието на Европейската централна банка (ЕЦБ) по-късно тази седмица, съобщава CNBC.
Паневропейският бенчмарк Stoxx 600 напредна с 0,10 на сто до 386,44 пункта.
Германският показател DAX прибави 42,61 пункта, или 0,35%, към стойността си, достигайки ниво от 12 268,71 пункта.
Британският индекс FTSE записа ръст от 0,44% до 7267,95 пункта.
Френският измерител CAC се покачи с 0,08 на сто до 5593,21 пункта.
Основна тема във фокуса на инвеститорите и през днешната сесия беше предстоящото заседание на ЕЦБ. По-рано днес директорът на облигациите за Европа във фонда Blackrock Михаел Краутцбергер заяви, че „пазарите очакват нулеви лихвени проценти завинаги“.
Според експертът обаче това обаче няма да помогне много. Краутцбергер счита за важно ЕЦБ и други централни банки да обмислят предварително други мерки за стимулиране на инфлацията и икономическия растеж.
Темата Brexit остава във полезрението на пазарите и през днешната сесия. Bloomberg съобщи по-рано днес, че ирландецът Фил Хоган ще бъде следващият еврокомисар по търговията – назначение, което поставя отношенията на Европейския съюз с Великобритания в центъра на политическия процес.
Назначаването на Хоган за ръководител на търговските преговори на ЕС с Великобритания след Brexit означава, че Фон дер Лайен счита заздравяването на отношенията с напускащия член на съюза за приоритет в петгодишния си мандат.
В самата Великобритания парламентът отново отхвърли искането на премиера Борис Джонсън за предсрочни парламентарни избори на 15 октомври.
Едва 293 народни представители гласуваха "за", далеч от необходимите две трети от 650-местния парламент, и така депутатите отхвърлиха за втори път за последните пет дни предложението на Джонсън.
Въпреки това, при икономическите данни на Обединеното кралство, положението остава оптимистично. През юли нивото на безработица спада изненадващо дори до едва 3,8%, както съобщи статистическото бюро ONS. По-нисък делът на безработните е бил за последен път в средата на 70-те години. Заплатите - включително бонусните плащания - се увеличават с 4,0% в периода от май до юли, което е най-силното увеличение от средата на 2008 г.