IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Берлин закриля спестовните германци от отрицателните лихви

Всяка мярка, която ограничава възможностите на банките за справяне с отрицателните лихви, ще увеличава напрежението между ЕЦБ и част от политиците

14:01 | 27.08.19 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Двоен удар

Отрицателните лихви са двоен удар за кредиторите. Банките в еврозоната плащат над 7 млрд. евро на година за овърнайт депозити към централните банки, като в същото време приходите им от кредитиране намаляват. Това доведе до рекордно поевтиняване на акциите на много европейски банки.

Банките в Европа вече започнаха да предават отрицателните лихви към корпоративните клиенти и не изключват възможността да го направят и с клиентите на дребно. В Германия темата намери място по първите страници на най-големия таблоид в страната Bild, като баварският премиер Маркус Зьодер призова за забрана на отрицателните лихви при депозити до 100 000 евро.

„Тези предложения показват колко далеч се простират нежеланите странични ефекти на отрицателните лихви на ЕЦБ“, заявиха в изявление от банковата асоциация на Германия, имайки предвид депозитните ставки на централната банка от -0,4%. И все пак банките не могат да пренебрегнат пазара като цяло, когато задават условията си, допълниха още от групата.

Някои потребители в Германия вече казват, че имат спестовни сметки в други европейски държави.

Всяка мярка, която ограничава възможностите на банките за справяне с отрицателните лихви, ще увеличава напрежението между ЕЦБ и част от политическите сили в Германия, които от дълго време критикуват свободната парична политика на централната банка. През 2016 г. тогавашният финансов министър Волфганг Шойбле дори заяви, че ЕЦБ отчасти е отговорна за възхода на популистката „Алтернатива за Германия“.

Все още не е ясно дали искането за забрана на Зьодер ще може да се приложи, посочва Клаус Флайшер, професор по финанси към Университета по приложни науки в Мюнхен. Шолц вече заяви, че правовото прилагане на мярката ще е едно от първите неща, което неговото министерство ще проучи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:59 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 4 rate down comment 6
ABBA
преди 5 години
с тях на безценица ще се изкупува твоят гордост....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 7
ABBA
преди 5 години
Ето ти факти, внимавай за най-накрая:https://youtu.be/IHauGPWHmiUСвръхрезервите на руският монетен двор ще се използват.Когато твоята пирамида се събори, а тях на безценица ще се изкупува твоят гордост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 14
Стоян Петров
преди 5 години
Хората тук бяха свикнали през двадесетина години да ги мобилизират и да леят реки от кръв по бойните полета. "Основателни" винаги се намираха. Светът не е това което беше. PS Ще приема мнението ти за честния труд за актуално, единствено ако работиш и живееш в някой кибуц, ашрам или комуна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 5 години
Можеш да приложиш челния американски опит в руския монетен двор. И тогава la dolche vita за теб и фамилията ти. Няма да ти се налага да пускаш пасквили, откровени лъжи, манипулации, клевети, слухове. митове, оксиморони или каквито и да е измислици за да заработваш насъщния.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 22 rate down comment 2
das
преди 5 години
Да ти отговоря. Защото хората тук са свикнали че пари се печелят с труд, съответно не са спекулативно настроени, нито са виждали с очите си как се приватизира и разпределя държавното богатство между избрани олигарси. И съответно искат сигурност за парите си, а не да играят хазарт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 13
Стоян Петров
преди 5 години
Винаги съм се чудил, защо германците спестяват в банки, а не в акции например. В банката по принцип рискът за спестяванията ви е по-малък, но който не рискува нищо, рискува всичко. Има фондове които носят възвращаемост на вложителите си до 12% годишно, а те се натискат на 1.2% лихва в банката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 8
ABBA
преди 5 години
Ъмдам,20 цента = да се напечатат 100 USD и да се закарат зад граница.Германците трябва да бачкат за тяхното ойро и да изнасят.Хора требат у тоя процес, иначе само а'ртия и зелено мастило!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 23 rate down comment 1
Ivan.r
преди 5 години
Това е болно...Ниските лихви водят и до балони на активите - жилищата стават все по скъпи за младите семейства, които търсят да закупят дом.Ниските лихви водят и до инфлация, прибалтийските държави се оплакаха от този ефект още преди няколко години.Ниските лихви не насърчават спестяването и насърчават задлъжняването на населението - също негативни процеси...Не мисля, че е добра идея да се свалят още или пък да се задържат ниски още дълго време, защото ще образуват още повече балони в икономиките на ЕЗ и ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 16
s3
преди 5 години
Лихвите трябва да са отрицателни и дори да се намалят още, поне докато ЕНП е на власт в ЕС. А ако на следващите избори друг вземе властта, нека той да мисли на какви нива ги иска лихвите. За нас е най-добре да са отрицателни и да има повече евросредства за разпределяне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
ivan.kostov.39
преди 5 години
Звездичките пише б-а-н-к
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още