Турската централна банка продължава мерките за стимулиране на кредитирането след рекордното си парично облекчаване.
В рамките на регулаторни промени, представени в понеделник, управляващите ще определят обема от парични средства, който банките трябва да заделят като резерви, в зависимост от това колко кредити са отпуснали.
Според централната банка преразглеждането на законодателството първоначално ще направи достъпни 5,4 млрд. лири (960 млн. долара) и също така ще осигури ликвидност на стойност 2,9 млрд. долара от злато и ликвидност от чужди валути за пазара.
Решението на централната банка е „акт на експанзионистична парична политика доколкото по своята същност е негативно спрямо лирата“, посочва Улрих Льоихтман, ръководител на звеното за валутни и стокови проучвания на Commerzbank. „Може би тя (централната банка - бел. ред.) е толкова фокусирана върху реалната икономика, че е станала сляпа за инфлационните рискове“, допълни той.
След новината лирата отслабна спрямо долара, като към 12 ч. валутният курс е 5,7282 лири за долар.
Държавните банки могат да се възползват максимално от промените, защото те са начело на усилията на правителството да отпуска евтини заеми.
Изискваното съотношение на резервите при кредитен ръст от 10-20% ще е 2% - с някои изключения, но ще е без промяна за други банки, става ясно от изявлението. В момента съотношението е 7% за депозити от до три месеца, 4% за шестмесечните и 2% за до едногодишните.
В допълнение процентът на възнаграждение, който към момента е 13%, приложим за задължителните резерви в лири, ще бъде 15% за банките с кредитен ръст от 10-20% и 5% за останалите.
„Ходът цели да стимулира кредитирането“, заявиха в доклад икономистите на Goldman Sachs Group Inc. Мурат Унур и Клеменс Граф. Според тях е много вероятно правителството да продължи с въвеждането на подобни мерки.