Международните компании са изплатили нови рекордни дивиденти през второто тримесечие въпреки забавянето на световната икономика. Това сочат данни, предизвикали възмущението на антиглобалистите с наближаването на срещата на върха на Г-7, чиято основна тема ще бъде борбата с неравенствата, предаде Франс прес. Рекордната сума от 513,8 милиарда долара е раздадена под формата на дивиденти за акционерите през второто тримесечие, според проучване, публикувано днес от компанията за управление на активи Janus Henderson Investors. Увеличението е с 1,1 на сто, но то е било ограничено от забавящата се икономика и отслабването на долара. За сравнение - година по-рано дивидентите се увеличиха с 14,3 на сто.
В проучването са анализирани дивидентите, изплатени от най-големите по пазарна капитализация 1200 компании.
Най-засегната от икономическото забавяне е била Европа (без Великобритания), където дивидентите са намалели с 5,3 на сто до 169,5 милиарда долара. Световното забавяне на икономиката е било особено съществено, а това се отразява на печалбите и следователно ограничава възможностите на европейските компании да увеличават дивидентите, обяснява инвестиционната компания.
Азиатско-тихоокеанският регион, без Япония, също се е представил по-зле от миналата година (-2,9 на сто до 43,2 милиарда долара), като резултатите са теглени надолу от Хонконг, където една четвърт от анализираните компании са намалили дивидентите си в резултат на забавянето на китайската икономика.
Антиглобалистите, които участват тази седмица в контрасреща на Г-7, искат да покажат, че съществуват държавни политики, които биха могли да намалят неравенствата, да финансират борбата с климатичните промени и защитата на биоразнообразието.
По изчисления на Оксфам Франция (Oxfam France) в сравнение с миналата година изплатените дивиденти в страните от Г-7 са се увеличили три пъти по-бързо от заплатите.
Борбата с неравенствата е основна тема на срещата на върха на Г-7 от събота до понеделник в югозападния френски град Биариц, отбелязва АФП.
/БТА/