Точно когато пазарите се оглеждат за положителен сигнал, който да даде тласък за ново оживление, банкерът от Европейската централна банка (ЕЦБ) Оли Рен изглежда изпрати послание, че би било добре да се лансира идеята за покупка на акции в рамките на пакетите от стимули. Редица инвеститори и стратези обаче не са особено развълнувани от подобна възможност и предупреждават за риск от изкуствено завишаване на оценката на активите.
В интервю за в. Wall Street Journal от миналата седмица Рен заяви, че за ЕЦБ би било по-добре да надхвърля, отколкото да догонва пазарните очаквания, когато става въпрос за нови мерки за подкрепа. Той също така не отхвърли възможността акциите да влязат в програмите за икономически стимули.
„Надявам се, че ЕЦБ няма да започне да купува акции“, посочва Рьолоф Саломонс, главен стратег на Kempen Capital Management, пред Bloomberg. „Купуването на акции е супер за инвеститорите, но няма да доведе до осезаема промяна – вместо това ще създаде балон. ЕЦБ вече направи грешка с покупката на облигации“, допълни той.
Логиката зад възможното изкупуване на акции е да стимулира потреблението на домакинствата и да подпомогне на европейските компании да увеличат капитала си при по-високи цени, за да финансират инвестиции, посочва Лоран Дюиле, стратег към Bloomberg Intelligence.
И все пак самата покупка на ценни книжа няма да даде тласък на европейските фирми да променят плановете си за капиталови разходи, посочва Саломонс. За да стане това, страни като Франция и Италия трябва да въведат реформи, а Германия трябва да увеличи държавните разходи, посочва той.
Ако ЕЦБ започне да купува акции, тя няма да е първата централна банка, която ще прибегне до подобни необичайни мерки. Японската централна банка изкупува търгувани във валута взаимни фондове от 2010 г. и в момента доминира местната ETF индустрия.
„Малко съм скептичен“, посочва Улрих Урбан, ръководител на Berenberg за Франкфурт. „Купуването на акции от централна банка не работи в Япония. А що се отнася до еврозоната, ефектът върху благосъстоянието би трябвало да е доста ограничен“, допълва той.
По време на срещата си от миналия юли ръководството на ЕЦБ се ангажира да преразгледа опциите си за действие, включително намаляване на лихвите и подновяване на количествените облекчения. Междувременно европейските фондове за търговия с акции са обект на почти постоянен отлив на капитали от март 2018 г., като само от началото на годината са загубили около 87 млрд. долара, показват данни на Bank of America и EPFR Global.
И макар Рен да обмисля възможността за покупка на акции, мнозинството от членовете в Управителния съвет на ЕЦБ изглежда са против подобен ход, смята Петер Шафрик, глобален макро стратег към RBC Capital Markets. „На такъв етап съм, че дори не мисля за рисковете от подобен сценарий, тъй като изобщо не гледам на това като на реалистична опция“, посочва той, цитиран от Bloomberg.
Въпреки това е важно да се отбележи, че мнозина инвеститори и стратези също се съмняваха, че ЕЦБ изобщо ще започне своята програма за изкупуване на облигации за 2,6 трлн. евро.
Някои обаче подкрепят идеята за включване на акциите към пакетите от стимули. Главният инвестиционен директор на BlackRoc за глобалните облигации Рик Рийдер заяви през април, че ЕЦБ трябва да обмисли възможността за покупка на акции като форма на допълнителен икономически стимул, тъй като разходите за дълг в Европа са много по-ниски, а пазарът на акции е „твърде скъп“.
„Това е конфликт между инвеститорите и икономистите“, посочва Саломонс. „Пазарите обичат краткосрочната доходност, дори и тя да идва с дългосрочни тревоги. Човек не иска да е на мястото на ЕЦБ“, допълва той.