Икономиките на страните от източната част на Европейския съюз отслабнаха през изминалото тримесечие в унисон с останалата част от блока, но бумът на нови работни места и увеличените разходи на правителствата им помогнаха да устоят на удара от глобалния насрещен вятър, които накараха Германия и Великобритания да отбележат свиване.
Унгария, Румъния и Полша засега са начело в ЕС според данните за брутния им вътрешен продукт, публикувани по-рано през седмицата. И трите държави отбелязаха ръст от над 4% спрямо година по-рано. Данните за Унгария, Румъния и Чехия пък се оказаха над прогнозите, въпреки че се очаква ускоряване на забавянето, посочва Bloomberg в свой материал.
„Трябва да има известно забавяне, много малко вероятно е тези стойности на растежа да се поддържат“, заяви Золтан Арокжаласи, анализатор към Erste Bank Group във Виена. „Но разликата спрямо растежа на запад ще остане по-значителна“, допълва той.
За разлика от Германия, където икономическото свиване оказва натиск върху канцлера Ангела Меркел за прилагане на фискални стимули, правителствата от Варшава до Будапеща изливат пари в икономиките си.
За да изпълни целта на правителството си за растеж, който е с два процентни пункта над средния за ЕС, унгарският премиер Виктор Орбан обеща два кръга на стимули през следващата година. Централната банка, ръководена от приближен на премиера, облекчи паричната политика повече от останалите страни в региона и обяви програми за стимулиране на кредитите за домакинствата и компаниите.
Подобна е картината и в Полша, където правителството стимулира разходите преди общите избори през октомври.
Ръстът, воден от потреблението, представлява промяна спрямо годините на тласкан от износа растеж. Недостигът на работна ръка в региона в същото време разпали експлозивното увеличение на заплатите. Домакинствата взимат нови ипотеки и купуват повече автомобили, тъй като увеличените заплати стимулират разполагаемия доход.
Чешките строителни компании са започнали да строят близо 6000 нови жилища през първата половина на годината – най-високото им ниво от 2008 г. насам. В Румъния пък най-големият кредитор Banca Transilvania обяви, че е отпуснала над 10 000 нови заема през първите шест месеца на годината.
„Това беше един динамичен период…, който ни позволи да получим добри приходи в контекста на намалените данъци“, заяви главният изпълнителен директор Омер Тетик при публикуването на отчета на финансовата институция в сряда.
За регион, който е така дълбоко вграден в международната верига на доставките, основният въпрос сега е дали местното търсене ще бъде достатъчно, за да балансира забавянето на световната икономика. Някои държави с не толкова окуражителни парични политики вече усещат ефектите.
Данните за настроенията на мениджърите по поръчките показват нарастващ песимизъм, като стойностите за индустриалното производство отслабват през последните месеци. Въпреки рекордно ниската безработица и силния ръст на заплатите, темпото на икономическо разрастване в Словакия – водещ производител на автомобили, е най-бавното от близо шест години насам. В Чехия влошаването на прогнозите за растеж принуди централната банка да остави лихвените проценти без промяна, след като последва Европа при увеличаването им.
„Въпреки че регионът почти напълно се откъсна от Германия през първата половина на годината, рискът нараства“, посочва икономистът на JPMorgan Chase & Co. Хосе Сервейра. „Синхронизираното потъване при стойностите на индустриалното производство стана причина за първия предупредителен сигнал относно данните. Ревизирахме в посока надолу прогнозите си за растеж за идните тримесечия“, допълва той.