Турското правителство се опитва да закърпи финансите на страната през юли с нова порция кеш от централната банка.
Финансовата институция е прехвърлила около 22 млрд. лири (3,94 млрд. долара) към хазната в рамките на миналия месец – най-големият депозит от годишното изплащане на дивидента през януари, показват официални данни, цитирани от Bloomberg.
Без тези средства правителството щеше да отчете бюджетен дефицит от около 12 млрд. лири вместо излишък от 9,9 млрд. лири, деклариран в четвъртък.
Мярката идва на фона на икономическо забавяне в страната, което се отрази на приходите от данъци и правителството се видя принудено да потърси други източници на приходи, за да финансира увеличаващия си дефицит.
Миналият месец правителството прие закон, който ще му позволи да се възползва от около 40 млрд. лири от парите в брой, държани от центрабната банка в т. нар. резервен фонд в лири – средства, заделени за извънредни ситуации.
До края на годината бюджетният дефицит на Турция се очаква да нарасне до 3,7% от брутния вътрешен продукт – най-големият недостиг от поне 2012 г. насам. Макар приходите от данъци да нарастват със 7,3% през юли, при коригирането им спрямо потребителската инфлация на ниво от 16,7%, те намаляват за единадесети пореден месец. Това е и най-дългата такава серия от 10 г. насам.
Парите на централната банка по всяка вероятност ще продължат да стимулират правителствените финанси и през август, като от данните на финансовата институция става ясно, че тя е превела нови 19 млрд. лири към финансовото министерство през първата седмица на този месец.