Европейските пазари завършиха волатилна борсова сесия в четвъртък на отрицателна територия на фона на глобалните разпродажби заради сигналите за рецесия, изпращани от облигационните пазари, снимка CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се раздели с 0,33%, като начело на загубите е автомобилният сектор с понижение от 1,5%. Секторът на домашните потреби отбеляза ръст от 0,7%.
Сходен спад отбеляза френският измерител САС, който се раздели с 0,27% до 5236,93 пункта. По-значителни бяха пониженията при британския измерител FTSE 100 и германския DAX, които се разделиха съответно с 1,13% и 0,7%.
Глобалните пазари се притесниха, след като в сряда доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа спадна под тази на 2-годишните – необичайно явление, наречено обърната крива на доходността, което се смята за предвестник на рецесия. Доходността по френските и германските облигации също достигна рекордно ниски стойности.
Слабите икономически данни за Германия и еврозоната също разпалиха тревогите на инвеститорите в Европа. По-рано вчера стана ясно, че германската икономика се е свила през второто тримесечие.
Инвеститорите продължават да следят и геополитическото напрежение след поредната ескалация в конфликта между САЩ и Китай.
При индивидуалните акции тези на шведския търговец на дребно Ica Gruppen поскъпнаха с близо 11%. Също така цената на книжата на датския производител на бира Carlsberg отчетоха ръст с 4,2%, след като компанията отчете обещаващи данни за печалбата си през първото полугодие.
Акциите на холандския застраховател Aegon на свой ред се сринаха с близо 8%, след като компанията съобщи, че назначава за свой главен изпълнителен директор ръководителят на своя най-голям местен конкурент NN Group.
Пазарите в Италия бяха затворени в четвъртък заради празник.
Еврото поевтинява спрямо долара, достигайки цена от 1,1104 долара за евро.