Германското Министерство на отбраната е изразходвало 155 млн. евро само за консултантски фирми през първата половина на годината. Сумата е почти толкова висока, колкото са платили заедно всички други министерства за външна експертиза. Добрият съвет е скъп - но засега явно не е бил достатъчно добър, защото войските на федералната република все още са само частично действащи.
Ето защо не е изненадващо, че точно преди пътуването на Доналд Тръмп до Европа американският посланик в Германия Ричард Гренел припомня за пореден път, че Германия прави твърде малко за своята сигурност и за тази на Европа. Това също не е нещо ново. Новото е обаче тонът, който Гренел използва преди предстоящото пътуване на своя шеф в Европа.
"Наистина е обидно", заяви Гренел, че американските данъкоплатци продължават да плащат за повече от 50 000 американци в Германия, а германците харчат техния излишък за вътрешни програми, каза Гренел в интервю за DPA. Става дума преди всичко за 35 000 американски войници, разположени в тази страна. Освен това американските военни се подпомагали и от много цивилни.
Гренел не спря до тук, а припомни, че Тръмп вече намекна за частично изтегляне на щатските войски през юни. По време на визитата на полския президент Анджей Дуда във Вашингтон през юни Тръмп намекна за прехвърляне на американските войски от Германия в Полша, припомня DPA.
Точната причина за нарастващото негодувание във Вашингтон е, че Германия все още е далеч от спазването на обещанието си от 2014 г. пред партньорите от НАТО - изразходването на два процента от БВП за отбрана. Тази година делът ще бъде едва 1,36 процента.
Други държави са по-напред: Полша например изпълнява целта от два процента. И не е чудно, че американският посланик в съседната страна Джорджет Мосбахер настоява: „Бихме искали да видим американските войски от Германия дойдат в Полша“.
Неслучайно Тръмп лансира идеята за оттегляне на войските при посещението на полския президент Анджей Дуда във Вашингтон. Американският президент ще пътува до Варшава в края на август и със сигурност ще се възползва от възможността за допълнително увеличаване на натиска върху Берлин. Между другото обиколка в германската столица не се планира.
Но Гренел и Тръмп вероятно са прави в случая. От десетилетия Германия живее добре и спокойно под закрилата на Съединените щати и спечели значителен мирен дивидент. В свят на нарастващи рискове, независимо дали става въпрос за агресията на Русия в Източна Европа или за несигурната ситуация в Персийския залив, най-голямата икономика в Европа вече не бива да се чувства като разглезения пазител на мира.