fallback

Bloomberg: Bayer се стреми към извънсъдебно споразумение за 8 млрд. долара

Сумата е значително под очакваната от анализаторите, акциите на компанията се изстреляха с над 11 на сто

12:29 | 09.08.19 г.
Автор - снимка
Създател

Намиращият се под сериозен натиск заради хиляди съдебни дела заради глифозат германски фармацевтичен и химически концерн Bayer се стреми към огромно извънсъдебно споразумение в САЩ, става ясно от материал на доставчика на финансови услуги Bloomberg.

Агрохимическата и фармацевтичната компания е предложила плащане в размер на до 8 милиарда щатски долара (7,15 милиарда евро), за да не влизат жалбите на 18 400 ищци в съдебна зала, съобщава Bloomberg в петък, като се позовава на източници, запознати с преговорите. Говорител на Bayer не пкоментира темата.

Въпреки че решението по темата за глифозата може да отнеме месеци, това ще бъде сериозен успех за концерна от Dax. Инвеститорите реагираха еуфорично на съобщението: в петък сутринта цената на акциите на Bayer скочи с повече от 11 на сто до почти 70 евро.

8-те милиарда долара, споменати от Bloomberg, ще бъдат значително по-ниска сума от очакваното от много анализатори, които така или иначе разчитат на споразумение. Например анализаторът Маркус Майер от Baader Ban наскоро предположи, че споразумение в диапазона от 15 до 20 млрд. евро (16,7 до 22,3 млрд. долара) би било положително за цената на акциите.

През последните дни инвеститорите интерпретират отлагането на планирания за август процес за глифозата като индикация за текущи преговори за споразумение. Натискът върху главния изпълнителен директор Вернер Бауман се повиши значително през последните месеци, защото Bayer вече загуби три съдебни процеса с болни от рак, ползвали съдържащ глифозат препарат на компанията и претендиращи за обезщетения за над 50 млн. долара. 

Въпреки сегашното ускоряване на цената на акциите, книжата все още е с около 28 процента под цената си, когато започна първият процес за глифозата преди година. 

Bayer последователно отхвърля твърденията срещу глифозата, като посочва, че регулаторните органи по света считат, че хербицидът е безопасен, когато се използва правилно. Въпреки че Bayer официално държи твърда линия и твърди, че възнамерява да обжалва решенията пред апелативните съдилища, Бауман наскоро отново заяви, че извънсъдебно споразумение би било напълно възможно, ако има икономически смисъл.

Roundup се произвежда от Monsanto, която миналата година бе придобита от Bayer в сделка за 63 млрд. долара. Според съда нито Monsanto, нито Bayer са информирали надлежно потребителите,че Roundup може да предизвика рак.  Активното вещество в Roundup е именно въпросният глифозат.

В САЩ срещу Monsanto и сегашния ѝ собственик са заведени стотици искове. Компаниите са обвинявани в умишлено укриване на информация за канцерогенността на хербицида. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:02 | 14.09.22 г.
fallback