Европейските борси приключиха първата сесия от новата седмица с рязък спад на фона на бързата ескалация на търговското напрежение между САЩ и Китай, което продължава да преследва инвеститорите в цял свят, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 отписа 2,3% от стойността си в следобедната търговия, а всички сектори и основни индекси финишираха дълбоко на червена територия. Най-голям спад отбеляза лондонският бенчмарк FTSE 100 – от 2,47%, до ниво от 7223,85 пункта. Френският CAC 40 регистрира понижение от 2,19% до ниво от 5241,55 пункта. Германският DAX загуби 1,80% от стойността си и завърши сесията на равнище от 11 658,51 пункта.
Инвеститорите се насочват към активи-убежища като юана, облигациите и златото, като Китай позволи на валутата си да се понижи под прага от 7 юана за долар, което е най-ниското му ниво от 11 години насам. В петък Wall Street записа най-лошата си седмица от началото на 2019 г.
Световните финансови пазари преживяват волатилни сесии, откакто американският президент Доналд Тръмп обяви плановете си да наложи мита от 10% върху останалите незасегнати китайски вносни стоки на стойност 300 млрд. долара в САЩ. Той обяви решението си в Twitter, като според слуховете не се съобразил със собствените си съветници.
В исторически план Китай контролира валутата си и решението да позволи спада беше сметнато за ответна реакция на митата на Тръмп. Bloomberg информира, че Пекин е спрял и вноса на американски земеделски стоки.
В края на сезона на отчетите HSBC обяви изненадващото оттегляне на главния си изпълнителен директор Джон Флинт, като съобщи, че банката се нуждае от промяна на върха, за да се справи с „трудната глобална среда“ въпреки повишаването с 16% на печалбата за полугодието. Книжата на листнатата на борсата в Лондон компания поевтиняха с 2% в понеделник.
Цената на акциите на британската компания Hargreaves Lansdown се понижи с близо 5% преди обявяването на резултатите й в четвъртък. Собственикът на Cartier, Richmont, се озова на дъното на Stoxx 600, след като книжата му поевтиняха с 6%. Продажбите на швейцарския производител на луксозни стоки са били повлияни негативно от протестите в Хонконг, които ескалираха през последните дни.
На другия полюс на европейския индекс на сините чипове книжата на финландската фармацевтична компания Orion поскъпнаха с 2,5%.
В макроикономически план ръстът на сектора на услугите в Испания се е забавил през юли, показаха публикувани тази сутрин данни. Въпреки това ръстът на заетостта се е ускорил спрямо достигнатото 32-месечно дъно през юни.
Активността в сектора на услугите в Италия е нараснала повече от очакваното през юли, докато във Франция и Германия новините не бяха толкова обнадеждаващи. Френският индекс PMI на мениджърите по поръчките в сектора на услугите е отстъпил от върховото си ниво през юли, докато дейността в частния сектор в Германия е достигнала най-ниското си ниво от над шест години.
Във Великобритания ръстът на сектора на услугите, който е доминиращ в икономиката, неочаквано се е ускорил до 9-месечен връх през юли до ниво от 51,4 пункта, но продължава да е под средното си дългосрочно равнище от 54,9 пункта.