Германия е оптимистично настроена за това, че българката Кристалина Георгиева ще стане ръководител на Международния валутен фонд, заяви говорител на германското финансово министерство в понеделник.
Правителствата на Европейския съюз избраха 65-годишната Георгиева за кандидат на блока да ръководи МВФ след повече от 12 часови преговори в петък. Повечето държави от ЕС подкрепиха Георгиева, въпреки че нейната кандидатура ще наложи промяна в правилата на МВФ, които изискват управляващият директор да е по-млад от 65 години, когато бъде назначен.
Германия не очаква възрастта на Георгиева да застане на пътя ѝ към топ позицията на МВФ, заяви говорителят на германското финансово министерство, цитиран от Ройтерс.
МВФ възнамерява до началото на октомври да вземе решение кой ще наследи Кристин Лагард, която ще оглави Европейската централна банка. Според вътрешна информация Южна и Източна Европа са били за Георгиева, а Германия първоначално е застанала зад бившия ръководител на Еврогрупата - холандеца Йерун Дейселблум. Всъщност кандидатите за ръководител на МВФ трябва да са на възраст под 65 години към момента на вземане на решение за назначаване. Георгиева навършва 66 години през август. Отказът на държавите членки на МВФ да се подпишат за промяна на устава би уронил позицията на Георгиева. По традиция европейците предлагат ръководител на МВФ, но все по-важните нововъзникващи икономики биха искали това да се промени.
През уикенда водещото финансово германско издание Handelsblatt коментира, че като опитен икономист и политик, тя е идеален кандидат да оглави МВФ. "Тя е силно уважаван икономист, който пожъна аплодисменти за работата си в Световната банка. Ако през октомври бъде назначена, Георгиева ще стане първият източноевропеец", оглавил МВФ, отбеляза и британският Financial Times. Според медията обаче самата Германия, заедно със северноевропейските страни и социалдемократическите правителства, са подкрепили холандеца Йерун Дейселблум.
По-рано през деня пък Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите, коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, че номинацията на Кристалина Георгиева за управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ) от страна на Европейския съюз несъмнено е огромна личностна победа за нея и добра оценка за работата ѝ в Световната банка и като наш представител в ЕС. Тя има големи шансове да оглави МВФ, защото се очаква да получи подкрепата на ЕС и САЩ. Страните от ЕС притежават около 25-26% от специалните права на тираж (СПТ) в МВФ, което им дава и най-големия процент право на глас, а тежестта на САЩ при гласуването е над 15%, уточни още експертът.