fallback

Решението за Brexit – изваждане на предпазния механизъм за Ирландия от сделката

Граничните въпроси не могат да бъдат напълно разрешени, докато не се постигне дългосрочно търговско споразумение

13:30 | 31.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Новият британски премиер Борис Джонсън спечели поста, обещавайки да направи нещо, което европейските лидери отдавна отказват да разрешат - предоговаряне на споразумението за Brexit. ЕС трябва да помисли отново - не за да помага на Джонсън, а по строго егоистични причини, пише Клайв Крук за Bloomberg.

Постоянната конфликтна точка в сагата с Brexit е т.нар. предпазен механизъм - план за избягване на твърда граница между Република Ирландия, която ще остане част от ЕС, и Северна Ирландия, която е част от Обединеното кралство. Предпазният механизъм обвързва Великобритания в митнически съюз с ЕС и изисква спазването на голяма част от регулациите на единния европейски пазар. Това би било един вид втора категория членство, без право на глас относно правилата и без клауза за изход. Великобритания може да разработи алтернативни гранични споразумения, но Европа ще реши дали те са достатъчни, като Обединеното кралство не може да се откаже от споразумението едностранно.

Можем да разберем защо привържениците на Brexit не са впечатлени. Опозицията на тази част от споразумението за Brexit е основната причина, поради която правителството на Тереза ​​Мей не успя на три пъти да прокара споразумението през парламента. Затова сега Джонсън е на поста. На фона на сегашния политически хаос, не може да изключим нищо, но шансът сделката да бъде съживена в следващите 100 дни (крайният срок за Brexit е 31 октомври) и да бъде одобрена от четвъртия опит изглежда нищожен. 

Други възможности са много по-вероятни – преднамерен Brexit без сделка, от вида, който Джонсън обеща като крайна мярка; случаен Brexit без сделка, ако поддръжниците и противниците на излизането от ЕС продължат да се борят помежду си в парламента до безизходица; втори референдум; парламентарни избори; дори евентуално едностранно отменяне на решението за напускане на съюза. Всички тези възможности са по-лоши за ЕС, отколкото той да се съгласи на нова сделка без предпазен механизъм за Ирландия.

Без съмнение Brexit без сделка би навредил на Великобритания сериозно, но той също така ще засегне икономиките на ЕС в момент, когато перспективите им не са добри. Референдум, парламентарни избори или отмяната на решението за напускане на ЕС ще доведат до допълнително забавяне и несигурност, много вероятно придружени от конституционна криза (или кризи). Да кажем отново, Великобритания ще бъде основната жертва на продължаващите сътресения, но Европа ще претърпи съпътстващи щети. Великобритания, която е наполовина вътре и наполовината вън от ЕС, представлява парализиращо разсейване за съюза.

Нито една от тези алтернативи не предполага приключване на въпроса или дори обозрим резултат. Лидерите на Европа вече са болни, и то основателно, от сагата Brexit. Ето защо те трябва да се опитат да я тласнат към организирано решение.

Формата, която трябва да се приеме, е проста: изваждане на предпазния механизъм от споразумението за излизане от ЕС и заменянето му с ангажимент за избягване, с всички средства, на физическа граница в Ирландия. Точно какво предизвикателството ще бъде да се създаде невидима граница зависи от спецификата на дългосрочното търговско споразумение, което Великобритания и ЕС в крайна сметка ще постигнат. Официалните преговори по тази дългосрочна сделка едва започнаха, защото Европа настояваше първо да се уредят детайлите по споразумението за излизане. Споразумението за излизане предвижда преходен период, в който търговските споразумения не се променят, докато не се постигне сделка. Следователно въпросите, свързани с предпазния механизъм, могат да бъдат разгледани по-късно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:36 | 14.09.22 г.
fallback